Jak założyć własny klub piłkarski? Porady

2021-03-30
Jak założyć własny klub piłkarski? Porady

5 kroków do założenia własnego klubu piłkarskiego

Jeżeli marzysz o tym, aby mieć własny klub piłkarski, musisz najpierw zebrać grupę osób, które razem z Tobą będą stanowiły część zarządu, a przede wszystkim opracują jego statut. Pamiętaj, że obecnie wskazanych jest 15 członków klubów. Gdy już skompletujesz taki zespół, to pora przejść do konkretów!

Zgłoś powstanie klubu

Gdy zastanawiasz się, jak założyć drużynę piłkarską, to musisz rozpocząć od zgłoszenia tego faktu do właściwego starostwa powiatowego. Do wniosku należy dołączyć protokół z zebrania założycielskiego wraz z podpisami wszystkich członków zarządu. Dzięki temu Twój klub zostanie wpisany do ewidencji, a Ty będziesz mógł przejść do kolejnych formalności. Jeżeli chcesz, aby klub zarabiał, to musisz prowadzić go jako działalność gospodarczą. Wtedy koniecznie zarejestruj go w sądzie okręgowym – tam przygotuj się na dodatkowe koszty w wysokości min. 500 złotych. Następnie udaj się do urzędu skarbowego.

Zgłoś się do Okręgowego Związku Piłki Nożnej

Chcesz, aby Twój klub piłkarski mógł uczestniczyć w odpowiednich rozgrywkach? Zatem musisz zgłosić się do Okręgowego Związku Piłki Nożnej, gdzie zadeklarujesz taką chęć. Tam czekają na Ciebie kolejne opłaty. Jednak dzięki temu już niedługo spełnisz swoje marzenie. Zwróć tylko uwagę na to, aby zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu.

Zadbaj o zawodników i boisko

Kolejną ważną sprawą jest zgłoszenie zawodników do gry – co najmniej ośmiu, mniejsza liczba doprowadzi do walkowera. Pamiętaj, że osoby poniżej 24. roku życia muszą przejść obowiązkowe badania lekarskie. Następnie wybierz boisko, gdzie będzie grał Twój klub i poinformuj o tym Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

Jak założyć klub piłkarski

Zaopatrz klub w profesjonalny sprzęt

Wiesz już, jak założyć klub sportowy, ale sprawy formalne to nie jest jedyny krok, jaki musisz podjąć. W końcu musisz też zadbać o odpowiedni sprzęt, który umożliwi trening, ćwiczenie taktyczne, a przede wszystkim rozgrywanie gry. W tym celu zacznij od piłek, pachołków oraz strojów sportowych. Koniecznie przygotuj dwa zestawy koszulek i spodenek meczowych – powinny mieć różne kolory na wypadek gdyby przeciwnik miał barwy podobne do tych, jakie ma Twój klub. Poza tym potrzebne są stroje treningowe, ochraniacze, kilka par butów dla każdego zawodnika, a także getry, bluzy, kurtki, czapki i rękawiczki. Zadbaj o to, aby na odzieży znalazła się nazwa klubu, a wtedy zyskasz dodatkową reklamę w trakcie meczu.

Ile kosztuje założenie klubu piłkarskiego?

Pamiętaj o tym, że własny klub piłkarski to nie tylko prestiż czy forma zarobku. Przygotuj się również na wiele stałych kosztów. Wśród nich znajdziesz nie tylko wynagrodzenie dla piłkarzy i członków zarządu, ale też wynajem boiska. Poza tym organizując mecz u siebie, musisz opłacić sędziego za delegację. Konkretna kwota jest uzależniona przede wszystkim od ligi, ale przygotuj się na opłatę w wysokości minimum 300 złotych.

Skoro wiesz już, jak założyć własny klub piłkarski, to możesz rozpocząć przygotowania, aby stopniowo zdobywać kolejne trofea i zajmować coraz wyższe miejsca w kolejnych ligach!

Przeczytaj nasze inne wpisy z kategorii Porady

  • Sędzia piłkarski gry - jak nim zostać?
  • Obóz piłkarski - jak wygląda i co na niego zabrać?
  • Jak rozbić buty piłkarskie syntetyczne i skórzane?
  • Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
    Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
    Zamknij
    pixel