Jak wygląda boisko do piłki nożnej?

2021-03-26
Jak wygląda boisko do piłki nożnej?

Jak powinno wyglądać boisko do gry w piłkę nożną?

Oczywiście najważniejsze jest to, aby boisko do piłki nożnej miało kształt prostokąta. Poza tym kluczową funkcję pełnią dobrze rozrysowane linie. Kluczowe jest to, aby murawa była podzielona na dwie połowy – wykorzystuje się do tego linię środkową, przez którą przechodzi punkt środkowy. Ogromne znaczenie ma też pole karne i bramkowe, a także punkt bramkowy oraz linia końcowa i boczna. Gdy wszystkie te elementy są prawidłowo rozrysowane na murawie, to dopiero gracze mogą rozpocząć mecz. Zwróć uwagę na to, że istotne jest nie tylko to, jak wygląda boisko do piłki nożnej, ale też zachowanie odpowiednich wymiarów.

Ile metrów ma boisko do piłki nożnej?

Jeszcze do 2008 roku boiska do piłki nożnej mogły mieć różne wymiary. Jednak to właśnie w tym roku IFAB, czyli International Football Association Board ujednolicił obowiązujące przepisy. Dlatego, jeżeli jesteś ciekaw, ile metrów ma boisko do piłki nożnej, to obecnie musi mieć 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości. Dzięki odgórnie ustalonym przepisom gra stała się jeszcze bardziej uczciwa, ponieważ zawodnicy są przyzwyczajenie do boisk o takich samych wymiarach – ma to znaczenia dla czucia piłki, taktyki czy ustawienia.

Jakie wymiary mają poszczególne elementy boiska do piłki nożnej?

Każdy z narysowanych elementów, znajdujących się na murawie musi mieć odpowiedni wymiar – takie przepisy obowiązują na całym świecie, bez względu na klasę rozgrywek. Dlatego przekonaj się nie tylko, jak wygląda boisko do piłki nożnej, ale również, jakie długości, szerokości czy promienie mają poszczególne miejsca.

Jak wygląda boisko piłkarskie

Pole karne i bramkowe

W przypadku pola karnego jego długość musi wynosić 16,5 metrów, a szerokość 40,32 metrów. Poza tym wewnątrz pola karnego znajduje się pole bramkowe, którego długość ma 5,5 metrów oraz 18,32 metrów. Ważne jest także to, aby na obszarze pola karnego został wyznaczony punkt karny w odległości 11,5 metrów od bramki – właśnie ze względu na tę wartość często rzut karny jest nazywany „jedenastką”.

Kolejnym ważnym elementem, znajdującym się przy polu karnym jest półokrąg. Tutaj także musisz zwrócić uwagę na konkretny wymiar, a przede wszystkim na odległość od punktu karnego – powinien wynosić 9,15 metrów po przekątnej do najbliższego punktu półokręgu. Czy wiesz, do czego służy ten obszar? Zawodnicy nie mogą go przekroczyć w trakcie strzelania rzutu karnego, jeżeli do tego dojdzie, to strzał będzie musiał być powtórzony.

Środek boiska

Jeżeli interesuje Cię to, jak wygląda boisko do piłki nożnej, to musisz zwrócić uwagę na wymiary środka boiska. Ten okrąg jak sama nazwa wskazuje, znajduje się na środku murawy i przedziela linię środka. Poza tym jego promień musi wynosić 9,15 metrów. To właśnie w tym miejscu piłkarze rozpoczynają grę bądź ją wznawiają po strzeleniu gola.

Przeczytaj nasze inne wpisy z kategorii Porady

  • Czy trening piłkarski w smogu jest szkodliwy?
  • Jak założyć własny klub piłkarski? Porady
  • Obóz piłkarski - jak wygląda i co na niego zabrać?
  • Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
    Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
    Zamknij
    pixel