Jak wybrać szkółkę piłkarską dla dziecka?

2021-02-01
Jak wybrać szkółkę piłkarską dla dziecka?

Piłka nożna cieszy się dużą popularnością zarówno wśród małych, jak i dużych. Sukcesy mniejsze i większe zachęcają dzieci do rozwijania swoich umiejętności. Wielu z nich chce być tak jak ich idole. Bez względu na to, kto jest ich ulubionym piłkarzem, ich osiągnięcia mogą ułatwić im dojście do celu. Konieczne jest jednak trenowanie oraz zdobywanie umiejętności. Jak wybrać szkółkę piłkarską dla dziecka? Podpowiadamy.

Jak wybrać odpowiednią szkółkę piłkarską dla dziecka?

Szkółki piłkarskie to w Polsce pewnego rodzaju nowość, aczkolwiek cieszą się one coraz większą popularnością. Pozwalają rozwijać pasje dziecka, jego talent, ale też dbają o zdrowie fizyczne i psychiczne. Gra „w nogę” wydaje się być prosta, aczkolwiek to tylko teoria. W praktyce okazuje się, że jest to skomplikowany proces, który wymaga zdobycia wielu umiejętności. Ich właściwe zdobycie i uczenie się od najlepszych jest warunkiem osiągania sukcesów w przyszłości. To, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na wiele czynników przy wyborze szkółki piłkarskiej.

Kadra, czyli doświadczeni trenerzy

Wybierając szkółkę piłkarską dla dzieci, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kadrę szkoleniową, popularnie zwaną trenerami. Jak wiadomo, ich wiedza, doświadczenie i umiejętności są kluczowe, zwłaszcza, że chodzi o pracę z dziećmi. Ta, jak wiadomo, nie jest łatwa, wręcz przeciwnie, wymagająca i trudna. Jak wybrać szkółkę piłkarską? Dobry trener powinien nie tylko zapewnić młodym kandydatom na piłkarzy właściwy poziom wiedzy, ale też zadbać o właściwą atmosferę podczas zajęć. Jest ona ważna, gdyż zachęca maluchów do udziału w treningach. Ponadto, dobrze nawiązany kontakt na linii trener – uczeń to także łatwiejsze odbieranie komunikatów, lepsze rozumienie ćwiczeń i w konsekwencji – efektywniejszy trening.

Przebieg treningu

Treningi piłkarskie w szkółkach piłkarskich są podstawą. Tylko dobrze zaplanowane pozwolą zdobyć cenne umiejętności. W przypadku dzieci specjaliści powinni zadbać, by nie tylko uczyły one i pozwalały zdobywać nowe umiejętności, ale też były dobrą zabawą. Na pierwszy rzut oka dziecko może nie wiedzieć, że piłka nożna jest tym wymarzonym sportem, który chce uprawiać do końca życia. Rozwinięcie pasji jest uzależnione od wielu czynników, m.in. przebiegu ćwiczeń i podejścia do uczestniczenia w nich. Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci nie mogą być karą. Jak wybrać szkółkę piłkarską dla kilkulatka?

Treningi nie mogą być również nudne. Jak prowadzić trening piłki nożnej dla dzieci? Dzieci uwielbiają jak coś się dzieje. Warto zadbać o to, by nie tylko ćwiczenia główne były różnorodne, ale też te podstawowe, jak np. rozgrzewka czy rozciąganie po zakończeniu treningu. Bardzo ważną rolę odgrywają ćwiczenia koordynacyjne czy ćwiczenia z piłkami. Mogą być one świetnym pretekstem do zabawy.

Doskonale, jeśli podczas treningu każdy uczestnik będzie miał możliwość strzelenia, co najmniej, jednej bramki. To bardzo ważne dla niego – osiąga sukces, którym będzie mógł pochwalić się rodzicom, rodzeństwu no i oczywiście kolegom.

Jak wybrać szkółkę piłkarską dla dziecka

O czym warto jeszcze pamiętać przy wyborze szkółki piłkarskiej?

Warunki

Gra w piłkę nożną wymaga odpowiedniego przygotowania. O czym warto pamiętać przy wyborze szkółki piłkarskiej? Ważny jest oczywiście strój sportowy dla dziecka, aczkolwiek warto również zwrócić uwagę na boisko piłkarskie. Najlepsze to trawiaste, dokładnie wyrównane. Niestety, takich powierzchni nie zapewniają wszystkie kluby piłkarskie. Nie musi być ono idealne, jednak dobrze, jeśli nie będzie składało się z licznych dziur. To one odpowiadają za liczne kontuzje, które w zależności od skali zdarzenia, mogą wykluczyć zawodnika z dalszego rozwoju kariery.

Drużyny piłkarskie

Warto również zwrócić uwagę na drużyny piłkarskie, które są utworzone w wybranej szkółce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, 1 trener może trenować grupę nie większą niż 15 osób. Zdarzają się jednak sytuacje, że na jednego trenera przypada więcej osób. W efekcie, nie może on zapewnić wszystkim odpowiedniej uwagi, co doprowadza do obniżenia jakości wykonywanych ćwiczeń, popełniania błędów, a w konsekwencji zdobywania nowych cennych umiejętności, wypełnionych złymi nawykami. Jak wybrać odpowiednią szkółkę piłkarską?

Warto również zwrócić uwagę na wiek dzieci, uczęszczających do jednej grupy. Idealnie, jeśli są one zbliżone wiekiem i umiejętnościami. Zbyt duża rozbieżność utrudnia dopasowanie właściwych ćwiczeń. Dla starszych ćwiczenia mogą być zbyt proste, natomiast dla maluchów zbyt trudne do wykonania. W konsekwencji jedne i drugie będą się zniechęcać do trenowania i rozwijania swoich umiejętności.

Sprzęt do ćwiczeń

Szkółka piłkarska dla dziecka - jak wybrać właściwą? Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest sprzęt piłkarski, wykorzystywany do ćwiczeń. Profesjonalne elementy podwyższają jakość zajęć, ale też sprawiają, że kolejne zadania do wykonania są atrakcyjne.

Wybór odpowiedniej szkółki piłkarskiej nie jest łatwy. Istnieje wiele czynników, poza wspomnianymi, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Wybierając odpowiednią placówkę warto brać pod uwagę nie tylko standardy i własne oczekiwania, ale też potrzeby dziecka. Na zmianę placówki na lepszą, o wyższej renomie zawsze jest czas. Nie zawsze warto od początku inwestować w najdroższe, najlepsze sprzęty i szkoły – może okaże się, że piłka nożna interesuje malucha jedynie w formie koleżeńskiej gry na pobliskim boisku?

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Zamknij
pixel