W jaki sposób wybrać piłkę do piłki nożnej?

2019-01-14
W jaki sposób wybrać piłkę do piłki nożnej?

Wybór piłki do piłki nożnej nie jest łatwy ze względu na dużą liczbę modeli, a także często zaskakujące różnice w cenie. Piłka do piłki nożnej, która kosztuje mniej, wzbudza obawy, iż nie wytrzyma intensywnych treningów. Z kolei droższe piłki to duża inwestycja, która według niektórych się nie opłaca. Czy na pewno nie warto zainwestować w dobrą piłkę czy może ta tańsza wcale nie jest takim złym pomysłem?

Piłki do piłki nożnej i ich przeznaczenie

Możemy grać na trawiastej nawierzchni, hali sportowej lub plaży. Za każdym razem wybierzemy inną piłkę. Najpopularniejsze są piłki do piłki nożnej outdoor o obwodzie 68-70 cm i wadze 410-450 g. Grają nią piłkarze na tradycyjnym boisku i mniejszym orliku. Na halę powinniśmy zabrać ze sobą piłkę o obwodzie 62-64 cm i ważącą 400-440 g. Jeszcze inną zagramy na piasku, do plażówki wybierz piłkę o obwodzie 68-70 cm i wadze 400-440 g. Są też mniej napompowane, co ma chronić stopy zawodników przed urazami i stłuczeniem.

Najczęściej gramy w piłkę nożną na trawie i też piłki o takim przeznaczeniu szuka większość miłośników futbolu. To na ich najważniejsze cechy zwrócimy szczególną uwagę.
Piłka do piłki nożnej Adidas Conext

Osłona piłki – materiał i konstrukcja

Piłki do piłki nożnej mogą być wykonane z PVC, PU, TPR bądź naturalnej skóry. Spotkamy się także z połączeniem kilku tych materiałów, aby zwiększyć ich trwałość i jednocześnie zagwarantować możliwie najniższą cenę. Najtańsze są piłki z PVC, nie są na tyle trwałe, aby można było je użytkować przez długie miesiące bez utraty ich parametrów. Kosztują mniej, ale są zakupem „na jeden raz”. Znacznie lepiej sprawdzą się pozostałe materiały, które cechują się właściwościami hydrofobowymi, są bardziej elastyczne i trwalsze. Dodatkowo piłka może być pokryta wodoodpornym laminatem, przez co nie nasiąka wodą i można z powodzeniem grać nią w trakcie deszczu i na mokrej nawierzchni. Specjalną wzmocnioną powierzchnię mają piłki do piłki nożnej oznaczone symbolem AG. Są one przeznaczone do gry na sztucznej murawie. Nie niszczą się w wyniku kontaktu z twardym podłożem.

Klasyczna piłka do piłki nożnej wykonana została z 12 pięciokątnych i 20 sześciokątnych paneli. Grają nią amatorzy footbolu, a także jest wykorzystywana podczas treningów i rekreacyjnej gry. Producenci lubią jednak eksperymentować i nierzadko odchodzą od tego schematu, proponując nowe rozwiązania. Piłki mogą składać się nieregularnych wielościanów w kształcie trójkątów lub tylko kilku czteroramiennych paneli.

W jaki sposób łączone są panele?

Skoro piłki składają się z paneli, to muszą być ze sobą połączone. Producenci stosują kilka technik i to od nich zależy m.in. cena piłki. Najmniej zapłacimy za piłki klejone, są jednak nietrwałe i bardzo szybko tracą swoje właściwości. Jeżeli zależy Ci na wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, to wybierz piłkę zszywaną ręcznie lub maszynowo.

Prawdziwym fanom futbolu na pewno zależy na znaku jakości FIFA na piłce. To wyjątkowe modele, które na pewno zachwycą niejednego kolekcjonera.

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel