W jaki sposób wybrać buty do futsalu?

2019-01-25
W jaki sposób wybrać buty do futsalu?

Szczególnie stopy piłkarzy narażone są na ryzyko wystąpienia kontuzji, a zatem to o nie należy zadbać w sposób szczególny. Konieczny jest właściwy wybór butów do futsalu. Nie będą to typowe korki charakterystyczne dla piłkarzy grających na boisku ze sztuczną i naturalną nawierzchnią. Na halę zakładamy inne buty…jakie?

Cholewka skórzana, syntetyczna czy tekstylna?

Zwracamy na nią uwagę, ale nie ze względu na ocenę jakości wykonania buta, ale częściej z powodu wyglądu. To cholewka decyduje o kolorze i wzornictwie obuwia, co dla zawodnika nie jest bez znaczenia. Warto natomiast poświęcić więcej czasu na analizie materiału wykorzystanego do wykonania cholewki. Buty do futsalu mogą być skórzane. Ich dużą zaletą jest łatwość dopasowania do stopy i wysoki komfort noszenia. Buty jednak muszą się robić, aby lepiej czuć piłkę. Halówki z materiału syntetycznego są lżejsze, ale trzeba wiedzieć, że nie rozbijają się tak jak te wykonane ze skóry. To jednak w nich już od pierwszego treningu będziesz dobrze czuć piłkę. Są jeszcze buty do futsalu z tekstylnych materiałów, które kosztują znacznie mniej, ale nie gwarantują dobrej ochrony stopie i nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jeżeli chcesz, aby halówki posłużyły Ci dłużej, wybierz model ze wzmocnieniem na palcach. To w tych miejscach buty zużywają się najszybciej.

Podeszwa dla dobrej amortyzacji i przyczepności

W przypadku podeszwy warto wyróżnić jej dwie strefy – środkową i zewnętrzną. Pierwsza jest odpowiedzialna za amortyzację, dlatego najlepszym wyborem będą buty do futsalu z dużą ilością elastycznej pianki. Grając na hali, stopy mają kontakt z bardzo twardym podłożem, co zwiększa ryzyko kontuzji. Wynika to z dużego obciążenia stawów, które można ograniczyć dobrą amortyzacją podeszwy buta.

buty do futsalu

Podeszwa zewnętrzna musi zapewniać dobrą przyczepność, z tego powodu zawsze jest ona wykonana z gumy. Istotne jest, aby miała ona system non-marking, co pozwoli Ci grać w butach na każdej hali, ponieważ podeszwa nie będzie pozostawiała brudnych śladów. W dobrych halówkach stosuje się wiele nowoczesnych technologii, które oprócz dobrej przyczepności gwarantują lepszą zwrotność i łatwość wykonywania dynamicznych ruchów.

Komfort i wygoda

Cholewka i podeszwa, pozostaje jeszcze kwestia wnętrza buta, czyli wyściółki. Wykonana jest z materiału tekstylnego lub syntetycznej skóry, a jej zadaniem jest zapewnienie wygody i stabilności stopy zawodnika. Buty do futsalu z syntetyczną wyściółką gwarantują nieco lepsze poczucie stabilności. Wynika to m.in. z tego, że na skutek wilgoci w bucie skóra nie jest w stanie utrzymać stopy we właściwej pozycji. Niestety w przypadku syntetyków musimy liczyć się z tym, że wraz z upływem czasu but stanie się luźniejszy, a skóra zachowa swoją pierwotną formę.

wnętrze butów do futsalu

Buty do futsalu muszą być dobrze dopasowane, idealnie przylegać do stopy, ale jej nie uciskać. W nowoczesnych modelach producenci stosują technologie, które stabilizują śródstopie i staw skokowy, co ogranicza ryzyko wystąpienia kontuzji. Wkładka w bucie powinna ograniczać ruchy stopy, utrzymując ją we właściwej pozycji. Oczywiście wygląd halówek też jest ważny. Większość modeli charakteryzuje się mocną i tym samym wyrazistą kolorystyką, ciekawymi połączeniami barw i efektownym wykończeniem. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem takiego intensywnego designu, to postaw na klasykę – czerń, granat oraz biel.

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel