Typy podeszw w obuwiu sportowym

2020-04-16
Typy podeszw w obuwiu sportowym

Chyba każdy zgodzi się z tym, że podeszwa to jeden z najważniejszych elementów obuwia sportowego. To właśnie ona odpowiada za amortyzację, a co za tym idzie komfort użytkowania. Buty sportowe w zależności od przeznaczenia, są wyposażane w różne podeszwy. W dzisiejszym artykule pragniemy zapoznać Was z najpopularniejszymi typami. Zapraszamy do lektury!

Podeszwa typu jodełka

Tego typu podeszwa jest często stosowana w obuwiu przeznaczonym do uprawiania sportów, w których kluczowe są odpowiednia zwrotność i przyczepność. Jej nazwa jest ściśle związana z wzorem bieżnika. Podeszwa jodełkowa sprawdza się doskonale w butach dla tenisistów. Wyposażone są w nią między innymi buty Adidas Superstar.

Podeszwa waflowa

Podeszwa waflowa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych typów, który stosowany jest w obuwiu sportowym. Gwarantuje ona doskonałą przyczepność do podłoża. Za jej powstanie odpowiada William Bowerman, osoba odpowiedzialna za powstanie amerykańskiej firmy Nike. Ciekawostką jest, że inspiracją na stworzenie podeszwy tego rodzaju miały być gofry które przygotowała na śniadanie żona Bowerman’a. Wpadł on bowiem na pomysł, żeby umieścić kawałek gumy w gofrownicy i tak oto powstał charakterystyczny, znany po dziś dzień typ podeszwy, który swoim kształtem faktycznie przypomina wafla. Stosuje się go głównie w butach biegowych, zarówno tych które są przeznaczone do treningów na asfalcie, jak i w lesie. Specjalne nacięcia wpływają na to, że stopy wykonują naturalne ruchy, przez co mniej się męczą. 

Podeszwa wyposażona w kolce

Podeszwy z kolcami są wykorzystywane głównie podczas produkcji obuwia, przeznaczonego do dyscyplin sportowych, w których kluczowe jest “wgryzanie się” w podłoże. Wymienić można tutaj np. buty do golfa czy biegania w terenie. 

Podeszwy w butach piłkarskich

Piłka nożna to dyscyplina sportowa, którą można uprawiać na różnych podłożach. Właśnie dlatego wyróżnić można rozmaite typu obuwia piłkarskiego, w których stosuje się specjalne podeszwy. Spośród nich wymienić można między innymi:

  • halówki - w tego typu butach piłkarskich znaleźć można gumowe podeszwy, wykonane najczęściej z kauczuku. Zapewniają one doskonałą przyczepność na zamkniętych halach, gdzie podłoże stanowi parkiet.
  • turfy - obuwie piłkarskie przeznaczone do gry na sztucznych nawierzchniach, posiada podeszwę z niedużymi, gumowymi korkami.
  • lanki - buty podobne konstrukcją do turfów, lecz wyposażone w korki wykonane z materiałów syntetycznych.
  • wkręty - najpopularniejsze buty piłkarskie, w których podeszwy posiadają charakterystyczne, metalowe lub aluminiowe korki. Ich zadaniem jest zapewnienie przyczepności do podłoża, niezależnie od warunków atmosferycznych.
podeszwy w butach sportowych

Jak widzisz obuwie sportowe różni się nie tylko wyglądem, czy zastosowaniem innych materiałów. Wyróżnić można wiele typów podeszw, które są stosowane w zależności od tego, do jakiej dyscypliny są przeznaczone dane buty. Warto dodać, że w ofercie sklepu Yessport znajdziesz wiele modeli posiadających opisywane na łamach tego wpisu podeszwy.

Polecamy sprawdzić także nasz poprzedni artykuł: Baleriny Converse - wszystko co musisz wiedzieć na ich temat
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel