Trening piłkarski na siłowni - jak go przeprowadzić?

2021-05-04
Trening piłkarski na siłowni - jak go przeprowadzić?

Dlaczego trening piłkarski na siłowni jest tak ważny?

Siła fizyczna piłkarza sprawia, że staje się on znacznie efektywniejszy i może jeszcze bardziej pomóc swojej drużynie w trakcie meczu. Praca na siłowni przynosi jeszcze szereg różnych korzyści, oto kilka tych najważniejszych:
 • zmniejsza ryzyko kontuzji,
 • zwiększa wytrzymałość organizmu,
 • pozwala trenować wybrane partie ciała,
 • przyspiesza tempo powrotu po kontuzji,
 • podnosi Twój poziom piłkarski.
Poza tymi wszystkimi korzyściami warto podkreślić także, że trening piłkarski na siłowni pozwala po prostu ćwiczyć różnego rodzaju siłę – eksplozywną, dynamikę, moc czy wytrzymałość. Warto zwrócić uwagę na to, że trening na siłowni pełni niezwykle ważną rolę podczas sezonu przygotowawczego.

Jak powinien wyglądać trening piłkarski na siłowni?

Dla każdego piłkarza bardzo ważne jest posiadanie planu treningowego, zanim rozpocznie trenowanie na siłowni. Dlaczego? Dzięki temu możliwe stanie się stworzenia sensownych założeń i pracowanie w równym stopniu nad konkretnymi partiami ciała. Spontaniczność może okazać się w tym przypadku nie najlepszym rozwiązaniem, gdyż możesz spowodować przeciążenie niektórych partii ciała czy mięśni.

Poznaj 6 ćwiczeń i sprzętów, które wykorzystywane są podczas treningu piłkarskiego na siłowni:

Wyciskanie na ławce

To już klasyka, która pozwala skutecznie wzmocnić wiele partii – szczególnie ramion i klatki piersiowej. Warto zwrócić uwagę na to, że podczas tego typu ćwiczeń możliwe staje się skuteczne zwiększenie mobilności barków oraz nabudowanie ich wydajności motorycznej.

Przysiady

Być może to ćwiczenie wydaje Ci się zbyt banalne, aby mogło faktycznie przynieść znaczące korzyści, które odmienią Twoją karierę piłkarską. Jednak prawda jest taka, że przysiady znakomicie budują mięśnie nóg, ale też brzucha. Najważniejsze jest jednak odpowiednie zmodyfikowanie tego ćwiczenia. To znaczy, podczas przysiadów wykorzystaj hantle, sztangę czy choćby gumy do ćwiczeń.

Plank

Do tego ćwiczenia potrzebujesz tak właściwie jedynie matę. Słynna deska pozwala znakomicie ćwiczyć mięśnie brzucha i stabilizować całe ciało. Kluczowe jest zachowanie prawidłowej pozycji ciała i ciągłe wydłużanie czasu, podczas którego będziesz w stanie wytrzymać to ćwiczenie.

Jak założyć klub piłkarski

Ćwiczenia dynamiczne

Sporo korzyści dla piłkarza mogą przynieść też dynamiczne ćwiczenia, które również mogą odbywać się na siłowni. Zaliczamy do nich przede wszystkim wskoki na skrzynię, burpee czy też sprinty.

Kettlebell

Warto też zwrócić uwagę na sprzęt, jakiego zazwyczaj nie brakuje na siłowni, czyli na kettlebell. To kilkukilogramowe obciążniki, które znakomicie mogą sprawdzić się także podczas pracy nad wytrzymałością czy budową mięśni nóg u piłkarza. Przy pomocy kettlebell możesz wykonywać szereg różnych ćwiczeń, takich jak np.:
 • przysiady przednie,
 • kręcenie ósemek między nogami w pozycji półprzysiadu,
 • pompki.
Regularne wykorzystywanie kettlebell sprawia, że nie tylko wzmocnisz mięśnie, ale też realnie wpłyniesz na zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Rollery

Zazwyczaj na siłowni znajdują się też rollery, które najlepiej wykorzystać już po typowym treningu. Dzięki rolowaniu kręgosłupa czy też po prostu podczas przejeżdżania nim po różnych partiach Twojego ciała, a najlepiej po tych, które intensywnie trenowałeś tego dnia, skutecznie je rozluźnisz. Dzięki temu znacznie mniej będą dokuczały Ci nieprzyjemne zakwasy.

Przeczytaj nasze inne wpisy z kategorii Porady

 • Jak dobrać korki piłkarskie?
 • Obóz piłkarski - jak wygląda i co na niego zabrać?
 • Jak założyć własny klub piłkarski? Porady
 • Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
  Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
  Zamknij
  pixel