Trekking zimowy - jak się do niego przygotować?

2020-12-28
Trekking zimowy - jak się do niego przygotować?

Trekking nie musi być niebezpieczny, ale może być wspaniałą przygodą – wystarczy się do niego odpowiednio przygotować. W Polsce przeważnie najpopularniejszą formą trekkingu jest chodzenie po górach, które otwarte są dla turystów cały rok z wyłączeniem dni, w których panują ciężkie warunki pogodowe. Najwięcej turystów odwiedza góry latem, jednak zimowe wspinaczki także cieszą się ogromną popularnością. Jak bezpiecznie uprawiać zimowy trekking podczas zimniejszych miesięcy?

Zadbaj o odpowiednią odzież sportową

W górach warunki pogodowe mogą zmienić się z minuty na minutę – zatem trzeba przygotować się na nieprzewidywalne. Nawet prosta trasa może stać się trudna do przebycia, jeżeli zacznie wiać silny wiatr i padać porywisty śnieg. Nie warto więc ryzykować odmrożeniami i innymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Najlepszym sposobem, aby się na to wszystko przygotować, jest ubranie się na tak zwaną cebulkę, czyli mieć na sobie kilka warstw ubrań, które w razie dobrej pogody można zdjąć, a w razie złej pogody, pomogą przetrwać i nie odczuwać zimna. 

Ważne jest jednak to, aby odzież była oddychająca i pozwalała ci na odprowadzanie potu – dobrze sprawdzą się ubrania do biegania w zimie oraz solidne buty trekkingowe Merrell.

Chroń zarówno oczy, jak i skórę na twarzy

Skóra wystawiona na mróz bardzo szybko się niszczy, musi więc zostać odpowiednio zadbana. 

Co więcej, promieniowanie UV, które odpowiedzialne jest za poparzenia słoneczne, jest tak samo niebezpieczne wtedy gdy jest zimno – a w sumie to nawet i bardziej, ponieważ zimą jest odbijane przez śnieg. Wielokrotnie zdarzało się, że osoby zostały poparzone, chociaż nie było gorąco.

Warto wiedzieć, że należy chronić nie tylko skórę, ale także oczy, które mogą odmówić posłuszeństwa w mocno zaśnieżonym terenie. Ślepota śnieżna jest bardzo problematyczną dolegliwością, przez którą wyjście w góry może stać się czynnością niebezpieczną. Co prawda najczęściej zapadają na nią wspinacze wysokogórscy, jednak zdarza się też, że jedyne czego trzeba, to duża ilość śniegu, która intensywnie odbija słońce.

Aby się przed tym uchronić, warto wziąć ze sobą specjalne gogle narciarskie, które z pewnością sobie poradzą w takich warunkach.

Sprawdź, jakie warunki pogodowe będą danego dnia

To przede wszystkim – nawet najlepiej przygotowany człowiek nie da sobie rady z siłami natury. Jeżeli chcesz, aby twój trekking zimowy był jedynie jedną z niezapomnianych przygód, zdecydowanie nie wybieraj się w góry podczas intensywnych opadów śniegu lub wtedy, gdy panuje wichura, bądź innego rodzaju złe warunki pogodowe. Wspinaczka w górach już sama w sobie jest niebezpieczna, jeżeli więc nie jesteś profesjonalnym taternikiem czy alpinistą to nie próbuj bez potrzeby utrudniać sobie swojego zadania.

trekking zimowy

Jeżeli będziesz przestrzegać tych prostych zasad, twój spacer po górach w zimie powinien się udać i zapaść ci w pamięć na długi czas. W końcu jest to jedna z ciekawszych i bardziej wymagających aktywności, na jakie może sobie pozwolić człowiek.

Przeczytaj nasze inne wpisy z kategorii Porady

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel