Technologie stosowane w butach trekkingowych

2020-11-06
Technologie stosowane w butach trekkingowych

Obuwie trekkingowe to produkty, które wytwarzane są z myślą o intensywnym użytkowaniu w trudnych warunkach. Właśnie dlatego stosowane w nich technologie, często są znacznie bardziej zaawansowane, niż ma to miejsce w przypadku butów sportowych. W dzisiejszym wpisie chcemy zapoznać Was z najpopularniejszymi rozwiązaniami, które producenci górskich modeli wykorzystuje w swoich produktach. Zapraszamy do lektury!

Zaawansowane podeszwy

Nie ma wątpliwości co do tego, że podeszwy stosowane w obuwiu trekkingowym muszą dostarczać odpowiedni poziom amortyzacji oraz znakomitą przyczepność, niezależnie od rodzaju podłoża. Popularną technologią, którą wykorzystuje się w celu zapewnienia tych cech jest Contagrip. Jest to zaawansowany system, który chroni stopy i pozwala im wykonywać naturalny ruch od pięty do palców. Profil tej cenionej podeszwy oraz zastosowany bieżnik gwarantują doskonałą przyczepność. Jest on bowiem wytwarzany ze specjalnej mieszanki gumy, która sprawia że buty trekkingowe z Contagrip są lekkie i cechują się wysoką elastycznością.

Wysoki poziom amortyzacji

Aby czuć się komfortowo podczas wielogodzinnej wędrówki po górach należy zadbać o obuwie, które zapewni Ci wysoki poziom amortyzacji. W tym miejscu warto jest wspomnieć o niezwykle popularnym materiale - jakim jest pianka EVA. Na jej temat niejednokrotnie pisaliśmy już na łamach naszego bloga. EVA stanowi rozwiązanie bardzo chętnie wybierane przez czołowych producentów butów sportowych dedykowanych do trekkingu. Dzięki jej wykorzystaniu w podeszwie wewnętrznej użytkownicy mogą liczyć na dobrą sprężystość oraz lepsze odbicie od podłoża.

Ochrona przed przemakaniem

Bardzo ważną cechą, jaką powinny wyrożniać się buty trekkingowe jest ochrona przed przemakaniem. Niewątpliwym pionierem technologicznym, jeśli chodzi o ten aspekt jest membrana Gore-tex, którą pokrywane są najpopularniejsze modele obuwia trekkingowego. Stanowi ona specjalną warstwę materiału, która zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza butów i jednocześnie pozwala zachować odpowiednią cyrkulację powietrza.

Higiena wewnątrz buta

Jeśli chodzi o zapewnienie higieny we wnętrzu butów trekkingowych, niewątpliwie najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez producentów tychże produktów są wkładki Ortholite. Dzięki nim wilgoć z obuwia jest odprowadzana na zewnątrz, a wrażenie sprężystości jest potęgowane jeszcze bardziej.

buty trekkingowe

Jak widzisz nowatorskie rozwiązania stosowane w butach trekkingowych, mają za zadanie wspierać stopy użytkowników, tak by spacery po górach były czystą przyjemnością. Mamy nadzieję, że powyższy wpis dostarczył Ci, choć kilku nieznanych dotąd faktów na temat technologii wykorzystywanych w obuwiu górskim.

Polecamy sprawdzić także nasz poprzedni wpis: Jaką kupić kurtkę na jesień?Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel