System Nike Air - czy wiesz o nim wszystko?

2019-02-25
System Nike Air - czy wiesz o nim wszystko?

Historia systemu Air zaczyna się w latach 70., kiedy to Frank Rudy, inżynier lotnictwa oraz kosmonautyki, który na co dzień pracował dla NASA, opracował ten rewolucyjny system. Polegał on na umieszczeniu w podeszwie butów plastikowych membran, które wypełnione były powietrzem. Rudy udał się ze swoją koncepcją do firm takich jak Adidas oraz Reebok, lecz przyjęli go oni bez entuzjazmu i odmówili podjęcia współpracy. Kolejnym brandem, do którego zwrócił się pracownik NASA, był Nike. Tam właśnie Rudy spotkał się z Philem Knightem, który po wysłuchaniu teorii na temat “gazowej poduchy” postanowił ją wykorzystać. Mężczyźni omówili szczegóły, a następnie wspólnie zaprojektowali oraz opatentowali rodzaj podeszwy, który nazwano “Air”.

Pierwsze buty z powietrzem w podeszwie

Pierwszy model, w którym firma Nike zastosowała system Air, to Tailwind. Premiera tego buta miała miejsce w 1979 roku. Niestety okazał się on produktem wadliwym - system Air wymagał dopracowania. Warto również dodać, że w tym modelu układ umieszczono w środku podeszwy i był on zabudowany. Kolejny model wykorzystujący innowacyjną technologię, to Nike Air Max 1, który w 1987 roku został stworzony przez Tinkera Hatfielda. Odróżniał on się od Tailwinda tym, że zastosowana w bucie gazowa poduszka została wyeksponowana oraz była widoczna gołym okiem w tzw. okienku.
Buty męskie Nike Air Max 1 Premium

Rodzaje systemów Nike Air

System Air z czasem ewoluował i pojawiły się jego różne odmiany, które dostosowano do odmiennych potrzeb konsumentów. Współcześnie możemy wyróżnić następujące systemy:

  • Air Max - buty z tą technologią wyróżniają się wysokim komfortem użytkowania oraz chronią mięśnie i stawy. System ma postać grubej poduszki wypełnionej powietrzem, którą widać w środku podeszwy.
  • Air Zoom - obuwie wykorzystujące ten system zawiera płaską poduszkę. Użyto jej, by stopa była bliżej podłoża, co pozytywnie wpływa na stabilność, a także poprawia zrywność sportowca. Technologia ta wykorzystywana jest bowiem głównie w obuwiu dedykowanym graczom koszykówki, tenisa, piłki ręcznej, a także biegaczom.
  • Air 360 - Nike stworzył tę technologię w 2006 roku. Buty, które ją wykorzystują, mają podeszwę wykonaną w całości z poduszki wypełnionej gazem. Obuwie z systemem Air 360 jest lekkie oraz charakteryzuje się dużą sprężystością.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje okazały się przydatne i wiecie teraz nieco więcej na temat systemu, obok którego nie da się przejść bez zainteresowania. Warto zaznaczyć, że buty takie jak np. Nike Air Max są dostępne zarówno w wersji dla mężczyzn, jak i kobiet. Nike Air Max damskie oraz męskie dostępne są w naszym sklepie internetowym - zobacz, który model najbardziej wpasuje się w Twój gust.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź także nasz poprzedni wpis: Adidas - historia powstania marki.

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel