Slang piłkarski, który musisz znać

2020-10-23
Slang piłkarski, który musisz znać

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z piłką nożną i nie do końca wiesz co oznaczają sformułowania, których używają komentatorzy podczas meczów to ten wpis jest dla Ciebie. Specjalnie z myślą o najmłodszych oraz osobach, które nie mają za wiele wspólnego z piłką przygotowaliśmy garść informacji na temat slangu używanego przez piłkarzy. Życzymy miłej lektury!

Czym jest autobus w piłce nożnej?

Kiedy komentator spotkania mówi, że drużyna zaparkowała autobus w polu karnym to ma na myśli sytuację w której gracze jednej ze stron całkowicie skupiają się na grze obronnej. Do tego typu defensywy dochodzi najczęściej w przypadku, gdy jedna z drużyn wyrobiła sobie przewagę jednego gola i chce utrzymać taki rezultat do zakończenia meczu. Autobus w polu karnym występuje też wtedy, gdy poziom gry jednej drużyny znacząco odbiega od drugiej, dlatego ta słabsza próbuje się za wszelką cenę bronić.

Pressing - czyli sposób prowadzenia gry na boisku

Pressing jest związany ze sposobem prowadzenia gry, który ma na celu jak najszybciej odebrać piłkę od graczy z drużyny przeciwnej. Większość ludzi uznaje trzy formy pressingu i są to: niski, średni oraz wysoki. Niski pressing występuje wtedy, kiedy zawodnicy chcą odebrać piłkę będąc na własnej połowie. Średni pressing, jak sama nazwa wskazuje dotyczy przejęcie piłki w okolicach środka boiska, a pressing wysoki to walka o piłkę w części boiska należącej do przeciwnika. Warto dodać, że pojęcie pressingu występuje także w innych grach zespołowych.

Co to jest hat trick?

Jeśli zastanawiasz się co to jest hat trick to wiedz, że sformułowanie to dotyczy sytuacji, w której piłkarz strzela w czasie jednego meczu trzy gole. Oglądając spotkania piłkarskie w telewizji spotkać się można także z pojęciem klasycznego hat-tricka. Ten jest także jest związany z trzema bramkami zdobytymi przez tego samego gracza w jednym spotkaniu, lecz muszą one zostać strzelone w jednej połowie spotkania. Wielu komentatorów uznaje także zasadę, że klasyczny hat-trick dotyczy goli zdobytych jeden po drugim.

Czym jest spalony?

Określenie spalonego w piłce nożnej dotyczy sytuacji, w której podczas podania gracz danej drużyny znajduje się na połowie przeciwnika, jest bliżej linii bramkowej niż piłka oraz przedostatni zawodnik drugiej drużyny i ma znaczący wpływ na przebieg akcji. Aby uniknąć spalonego, w chwili podawania piłki, gracz do którego jest ona podawana musi mieć przed sobą co najmniej dwóch piłkarzy z drużyny przeciwnej. Za spalonego sędzia dyktuje rzut wolny dla przeciwników, wykonywany z miejsca, w którym znajdował się piłkarz w momencie otrzymania piłki od zawodnika ze swojej drużyny.

slang piłkarski

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Ci przydatnych informacji, na temat nieznanego dotąd slangu piłkarskiego i wiesz już co to jest spalony czy hat trick.

Polecamy sprawdzić także nasz poprzedni wpis: Jakie halówki wybrać?Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel