Skład piłkarski – jak wygląda? Ile osób w drużynie powinno grać?

2021-04-12
Skład piłkarski – jak wygląda? Ile osób w drużynie powinno grać?

Piłka nożna - ilu zawodników na boisku?

Każda drużyna jeszcze przed rozpoczęciem meczu musi zgłosić skład piłki nożnej, który będzie uczestniczył w grze. Poza tym zespoły dysponują nie tylko podstawową jedenastką, ale również graczami rezerwowymi. Dzięki temu w zależności od rozgrywek i obecnie panujących przepisów drużyny mogą wymieniać zawodników. Szczególnie jest to ważne, gdy dojdzie do kontuzji, trener chce zmienić ustawienie, piłkarz wyróżnia się gorszą dyspozycją bądź grozi mu zawieszenie ze względu na zdobyte kartki. W standardowych meczach drużyny mają do dyspozycji 7 zawodników rezerwowych. Inaczej jest w przypadku mistrzostw świata czy Europy. W takim przypadku zespoły mogą powołać szerszą kadrę, składającą się z podstawowej jedenastki oraz 12 rezerwowych.

Jak wygląda skład piłkarski w drużynie piłki nożnej?

Bramkarz

Bez wątpienia bramkarz to jeden z najważniejszych zawodników składu piłkarskiego. Jego zadaniem jest obrona bramki, a także działanie w obrębie pola karnego. Zauważ jednak, że coraz więcej nowoczesnych bramkarzy typu Marc-Andre ter Stegen oraz Manuel Neuer decydują się na głębsze wyjścia, a wtedy przejmują rolę obrońcy czy nawet rozgrywającego. Poza tym bramkarz jest jedynym zawodnikiem, który może złapać piłkę rękami czy ją piąstkować – jest to dozwolone tylko w obrębie pola karnego.

Formacja obronna

Dokładna liczba stoperów i pozostałych członków formacji obronnej jest uzależniona od taktyki – zazwyczaj stosowany jest szyk 4-3-3 z czwórką obrońców. Poza tym w trakcie meczu ustawienie może się zmieniać, bo ważne jest maksymalne dopasowanie do gry przeciwników – właśnie taka jest piłka nożna. Ile osób w drużynie to częste pytanie, ale ważne jest też ich rozłożenie – w przypadku obrony, znajdują się oni najbliżej własnego pola karnego.

Jak założyć klub piłkarski

Pomocnicy

Skład piłkarski nie może się obyć bez pomocników, którzy znajdują się wyżej od obrońców. W zależności od ustawienia pełnią funkcję defensywną bądź ofensywną. To właśnie oni są odpowiedzialni za kreowanie gry, rozgrywanie, a przede wszystkim skuteczne łączenie formacji obronnej z napastnikami. Zwróć uwagę na to, że pomocnicy mogą przyjmować naprawdę różne role, co szczególnie dobrze wyróżniają Włosi i Hiszpanie. Jednym z charakterystycznych określeń jest pivot, czyli zawodnik defensywny, biorący udział w rozegraniu i ataku – najlepszym przykładem takiego piłkarza jest Sergio Busquets z FC Barcelony.

Formacja ofensywna

Napastnicy to kolejny ważny element składu piłkarskiego – to właśnie oni mają strzelać gole i dawać zwycięstwo swoim drużynom. Sprawia to również, iż należą do najbardziej rozpoznawalnych, a także najlepiej opłacanych piłkarzy. Poza tym napastnicy mają przywilej pierwszego podania piłki, który rozpoczyna mecz bądź wznawia go po zdobyciu gola. We współczesnych drużynach piłki nożnej znajdziesz napastników o różnej charakterystyce. Wśród nich wyróżnia się wiele „klasycznych dziewiątek” czy nieco cofniętych napastników. Jednak od lat równie wysoki poziom utrzymują najlepsi zawodnicy globu, czyli Lionel Messi i Cristiano Ronaldo. Doskonałe umiejętności wyróżniają też Roberta Lewandowskiego, Kyliana Mbappe czy Mohameda Salaha.

Przeczytaj nasze inne wpisy z kategorii Porady

  • Sędzia piłkarski gry - jak nim zostać?
  • Obóz piłkarski - jak wygląda i co na niego zabrać?
  • Jak rozbić buty piłkarskie syntetyczne i skórzane?
  • Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
    Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
    Zamknij
    pixel