Pianka EVA - poznaj innowacyjny materiał

2020-01-21
Pianka EVA - poznaj innowacyjny materiał

Jeśli lubisz nosić obuwie sportowe to z pewnością spotkałeś się nieraz z materiałem jakim jest pianka EVA. Jest to innowacyjne tworzywo, z którego wiele znanych firm obuwniczych tworzy podeszwy do swoich produktów. W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić Wam ciekawe informacje na temat tego surowca. Miłej lektury!

Pianki, z których tworzone są buty sportowe

Na rynku obuwniczym spotkać się można ze sneakersami, które są tworzone głównie z dwóch podstawowych rodzajów pianki. Jedne z nich cechują się otwartymi, a drugie zamkniętymi komórkami. Różnią się one od siebie właściwościami takimi jak między innymi: gęstość, poziom oddychalności oraz sprężania. Otwarte pianki sprawdzają się dobrze podczas tworzenia cholewek, gdyż dobrze przepuszczają powietrze, dzięki czemu stopy mogą oddychać. Pianka EVA, która jest pianką o zamkniętych komórkach jest znana również pod nazwą kopolimeru etylenu z octanem winylu. Tak jak wspomnieliśmy już we wstępie, stanowi ona materiał z którego najczęściej produkuje się podeszwy środkowe w butach sportowych. Po raz pierwszy została ona wykorzystana w 1974 roku, kiedy to Bill Bowerman zaprojektował buty Nike Waffle Trainer, które okazały się niezwykle wygodne. EVA stanowi mieszankę dwóch tworzyw sztucznych, które mogą występować w różnych proporcjach. Warto wiedzieć o tym, że im mniejsza jest zawartość octanu winylu w mieszance, tym bardziej kruchy będzie produkt finalny. 

Pianka EVA - wysoki poziom amortyzacji i niesamowita wygoda

Obuwie sportowe, które jest wytwarzane z wykorzystaniem pianki EVA wyróżnia się wysokim poziomem amortyzacji oraz niesamowitą wygodą. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że materiał ten spotkać można w produktach wielu znanych firm. W podeszwy wykonane z tego innowacyjnego materiału wyposażone są między innymi buty Adidas, Nike, Reebok i wiele innych. Obecnie, najpopularniejszym rozwiązaniem jest produkowanie podeszw z pianki EVA, z wykorzystaniem techniki tzw. formowania tłoczonego. Jej istota polega na umieszczeniu rozszerzonego materiału w formie, która trafia następnie do prasy termicznej. Tam pęcherzyki mnożą się, dzięki czemu podeszwa staje się jeszcze bardziej sprężysta, a jej masa zmniejsza się.

buty new balance

Jeśli interesują Cię buty sportowe, w których będziesz czuł się niezwykle komfortowo to dobrym wyborem będzie zakup obuwia z podeszwą wykonaną z pianki EVA. Jeśli chcesz sprawdzić, czy konkretny model posiada ten materiał w swoim składzie, warto jest zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, które dołącza producent. W ofercie sklepu Yessport znajdziesz między innymi buty New Balance, Reebok i wiele innych, które posiadają podeszwy środkowe wytworzone z pianki EVA.

Sprawdź także nasz poprzedni artykuł: Najpopularniejsze modele Converse 
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel