Najpopularniejsze sporty zimowe

2021-02-02
Najpopularniejsze sporty zimowe

Zima to dla wielu czas, w którym nie rezygnują z aktywności fizycznej. O ile wiosna, lato i jesień sprzyjają ćwiczeniu na świeżym powietrzu, o tyle zima, zwłaszcza ta mroźna, już niekoniecznie. Jest jednak wielu fanów sportów zimowych, którzy doskonale czują się w otoczeniu śniegu i niskich temperatur. Jakie są najpopularniejsze sporty zimowe i co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy poniżej.

Jakie są najpopularniejsze sporty zimowe?

Narciarstwo

Zima, śnieg i mróz wielu osobom kojarzą się z górami. Jak góry to oczywiście narty i to w każdym wydaniu. Narciarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów zimowych. Może ono obejmować zarówno klasyczne zjazdy na nartach, jak i alpejskie. Wiele osób decyduje się również na korzystanie z tzw. biegówek. Każdy ma inne upodobania, jednak szeroki wybór możliwości sprawia, iż każdy znajduje coś idealnego dla siebie. Jest to dyscyplina, którą można uprawiać rekreacyjnie oraz wyczynowo, stąd też wspólne wypady ze znajomymi mogą być emocjonujące.

Ogromnym plusem tego sportu jest również minimalistyczne wyposażenie. Narciarz musi wyposażyć się jedynie w narty i kijki, które może również wypożyczyć oraz w kask i gogle. 

Biegi narciarskie

Przy okazji narciarstwa wspominaliśmy również o biegówkach. Będąc w temacie biegania, fani tej zimowej dyscypliny sportowej powinni również spróbować swoich sił na ośnieżonych terenach. Są to najczęściej płaskie trasy, które pozwalają aktywować wszystkie mięśnie ciała. Sport ten jest doskonały dla osób, które chcą się zrelaksować, ale również poprawić swoją kondycję.

Snowboard

Pozostając w temacie gór, nie należy zapominać o snowboardzie. Tuż za nartami jest to jedna z popularniejszych dyscyplin sportowych. Zimowe szaleństwo na desce przyprawia o zawrót głowy. Można nawet powiedzieć, że szusowanie na desce to zimowa odsłona letniej deskorolki. Sport ten wymaga zdobycia nie lada umiejętności. Tylko osoby z ogromną kondycją fizyczną mogą spokojnie wykonywać kolejne triki, a przy tym bez problemu utrzymują równowagę. 

Osoby uwielbiające zjazdy na desce snowboardowej powinny wyposażyć się w odpowiednią odzież, która ułatwia swobodne pokonywanie kolejnych terenów i jednocześnie zapewnia ciepło w zimowe dni. Jakie są jeszcze najbardziej popularne sporty zimowe?

Łyżwiarstwo

Kolejną zimową dyscypliną sportową jest łyżwiarstwo. W Polsce sieć lodowisk jest tak duża, że z pewnością każdy znajdzie idealne miejsce dla siebie. W zależności od umiejętności sportowców, zajęcia mogą obejmować zarówno prostą jazdę bez celu, jak i profesjonalne ćwiczenia kroków, piruetów czy innych akrobacji. 

Łyżwiarstwo jest także zaliczane do widowiskowych zimowych dyscyplin sportowych. Najlepsi zawodnicy biorą udział w licznych konkursach organizowanych również na skalę międzynarodową. W podstawowej wersji, jaką zna większość osób, łyżwiarstwo nie jest zbyt skomplikowane, a przy tym stosunkowo tanie. Nie wymaga ponoszenia wygórowanych kosztów oraz inwestowania sporych pieniędzy w sprzęt i akcesoria.

Najpopularniejsze sporty zimowe

Inne popularne sporty zimowe

Snowkiting 

Wśród sportów zimowych znajdują się nie tylko te spokojnie, na pozór bezpieczne, ale też ekstremalne. Jednym z nich jest snowkiting, tj. połączenie latawca z nartami lub snowboardem. Do uprawiania tej dyscypliny jest konieczne znalezienie odpowiedniego miejsca. Powierzchnia powinna być pokryta dużą ilością śniegu lub lodu. Ważne są także warunki atmosferyczne – wiatr nie może być zbyt mocny, ale jednocześnie nie może być zbyt słaby. 

Snowkiting nie sprawia problemów osobom, które regularnie zjeżdżają na nartach czy też desce.

Ice climbing

Ice climbing, zwany potocznie wspinaczką lodową, również cieszy się dużą popularnością. Tego typu sporty ekstremalne mogą uprawiać jedynie osoby dysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ale też umiejętnościami. W tym sporcie liczy się wytrzymałość. Ważna jest także odwaga – poruszanie się po pionowych ścianach gór pokrytych lodem nie jest łatwe. Zainteresowani muszą również zainwestować w specjalistyczne wyposażenie. Poza ciepłą odzieżą konieczne jest posiadanie czekanów, raków przy butach i oczywiście podstawowych akcesoriów.

Hokej

Kolejnym, tym razem zespołowym sportem zimowym, jest hokej. Jest on rozgrywany na lodowisku, a gra polega na wbiciu czarnego krążka do niewielkiej bramki przeciwnika. Każda drużyna składa się z sześciu zawodników. Kluczowe jest wspólne działanie – tylko tak można doprowadzić do strzelenia bramki i umieszczenia krążka w salonie.

Sport ten wymaga wysokich umiejętności w jeździe na łyżwach. Konieczne jest również celne podawanie krążka do innych graczy oraz umiejętność posługiwania się kijem hokejowym.

Sporty zimowe cieszą się ogromną popularnością. Zawodnicy oraz przyszli kandydaci muszą zdobyć pewne umiejętności, ale również zainwestować we właściwy sprzęt. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwala uczestnikom zimowych zabaw zadbać o ich bezpieczeństwo i jednocześnie komfortowe warunki do odpoczynku i trenowania. Niestety, w Polsce sprzyjające warunki do uprawiania zimowych sportów panują bardzo rzadko. W przypadku wystąpienia opadów śniegu nie warto czekać – należy niemal natychmiast działać, gdyż tylko w ten sposób można spędzić ukochaną zimę na ulubionym zajęciu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Zamknij
pixel