Jaki żel energetyczny wybrać?

2020-08-14
Jaki żel energetyczny wybrać?

Żele energetyczne to produkty, które od jakiegoś czasu cieszą się niezwykłą popularnością wśród sportowców. Tego typu dodatki sprawdzają się doskonale podczas zawodów i męczących treningów biegowych. Czym są oraz jak wybrać najlepszy z nich? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do czytania!

Czym są żele energetyczne?

Dodatki jakimi są żele energetyczne to nic innego, jak dobrze przyswajalne węglowodany, które są skupione pod postacią cukrów prostych lub wielocukrów. Są one sprzedawane w formie półpłynnej, która doskonale sprawdza się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Produkty te stanowią dobre rozwiązanie jako uzupełnienie do zbilansowanej diety. Stosuje się je w celu dostarczenia organizmowi węglowodanów podczas ciężkich i długich treningów. Warto bowiem dodać, że nasze ciało pobiera energię głównie z glikogenu wątrobowego oraz mięśniowego,a jego zawartość starcza na około półtorej godziny ćwiczeń. Jeśli podejmujesz większy wysiłek, który trwa ponad ten czas - warto jest przyjąć dodatkową dawkę węglowodanów. Żele energetyczne dzięki unikalnej formie są bardzo łatwe do przyjęcia podczas treningu. Ciekawostką jest, że na sklepowych półkach znaleźć można różne warianty tych produktów. Sprzedawane są także żele z niewielką zawartością tłuszczu, elektrolitów, witamin, a także wartościowych aminokwasów czy kofeiny.

Na co wpływają żele energetyczne?

Do głównych zalet korzystania z żeli energetycznych zaliczyć można między innymi:

  • zawierają dużą ilość wartościowych składników,
  • wpływają na lepszy metabolizm,
  • stanowią dodatkową porcję łatwo przyswajalnych węglowodanów,
  • są łatwe w konsumpcji

Który żel sprawdzi się najlepiej?

Dobór najlepszego żelu energetycznego jest sprawą mocno indywidualną. Jeśli szukasz odpowiedniego produktu dla siebie, musisz być świadomy tego że najlepszą metodą wyboru jest tzw. metoda prób i błędów. Jeśli masz przyjaciół, którym nieobce są intensywne aktywności sportowe - zapytaj ich o opinie. Oczywiście o poradę możesz zgłosić się także na forach sportowych lub w samych punktach sprzedaży. Podczas zakupu żelu energetycznego zwróć uwagę na kwestie takie jak:
  • zawartość składu,
  • smak,
  • konsystencja,
  • kształt i rodzaj opakowania
żel energetyczny

Jak widzisz istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego żelu energetycznego. Oczywiście większość z nich jest związana z indywidualnymi preferencjami, lecz dobrze zawsze zerknąć w skład konkretnego produktu, żeby dowiedzieć się czy nie spożywamy produktu ze sztucznymi i niezdrowymi dodatkami.

Polecamy sprawdzić też nasz poprzedni artykuł: Jak radzić sobie z przetrenowaniem podczas biegania?
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel