Jak zadbać o kolana i kostki podczas treningu?

2020-07-01
Jak zadbać o kolana i kostki podczas treningu?

Nie ma wątpliwości co do tego, że kolana i kostki to części ciała które są szczególnie narażone na urazy podczas wszelkich aktywności sportowych. Każda kontuzja wpływa na dalsze osłabienie i może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm w przyszłości. Z myślą o osobach, które lubią aktywnie spędzać czas przygotowaliśmy garść wskazówek związanych z tym, jak zadbać o kolana i kostki podczas treningu.

Sprawdzone sposoby na zdrowe kostki oraz kolana

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać chcąc mieć zdrowe kostki i kolana jest dobór odpowiedniego obuwia sportowego. Wiele osób kupuje tego typu produkty kierując się jedynie wyglądem, zapominając o ich technicznych cechach. Kupując buty sportowe zastanów się do jakich celów chcesz je wykorzystać i przeglądając różne modele zwróć uwagę na ich przeznaczenie. Równie ważny jest także dobór odpowiedniego rozmiaru. Aspekt ten pozwoli Ci zadbać o to, by ćwiczyło Ci się komfortowo oraz by obuwie nie niszczyło się ze względu złe dopasowanie do stóp. Polecamy sprawdzić nasz wpis: Jak dobrać odpowiedni rozmiar obuwia sportowego?. Jeśli ćwiczysz intensywnie i traktujesz sport na poważnie to wiedz o tym, że często eksploatowane obuwie po czasie traci swoje pierwotne właściwości. Właśnie dlatego profesjonalni sportowcy powinni wymieniać buty nawet kilkukrotnie podczas roku. Jeśli dokonujesz zakupu nowego obuwia treningowego, pomyśl także nad wyposażeniem ich w wysokiej jakości wkładki. Dzięki nim Twoje stopy będą mogły liczyć na odpowiednie wsparcie, a Ty będziesz miał pewność że podczas ćwiczeń nie poszerzasz wad strukturalnych swoich kostek. Wiele specjalistycznych modeli posiada nowatorskie wkładki, dlatego podczas analizowania parametrów obuwia, koniecznie sprawdź tę cechę. 

Rozgrzewka kluczem do sukcesu

Każdy sportowiec powinien wiedzieć o tym, żeby każdy trening rozpoczynać od rozgrzewki. Bez znaczenia jest to, jaką aktywność sportową uprawiasz oraz na jakim poziomie zaawansowania się znajdujesz. Odpowiednie rozgrzanie organizmu przed ćwiczeniami pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko powstania kontuzji oraz przygotuje Twoje mięśnie i stawy do wysiłku. Zadbaj o to, by rozgrzewka była dopasowana do konkretnego sportu i nie zapomnij o tym, by wzmocnić tułów. Według badań tułów zapewnia bowiem większą stabilność mięśni w dolnej części ciała. Jeśli nie wiesz jak powinna wyglądać skuteczna rozgrzewka oraz rozciąganie przed aktywnościami sportowymi, polecamy Ci zapoznać się z informacjami, które zamieściliśmy w artykule: Jak rozciągać się przed treningiem? Wykonując ćwiczenia upewnij się, że realizujesz je tak by pozytywnie wpływały na Twój organizm. Pamiętaj o tym, że błędna postawa lub inne złe nawyki mogą mieć znaczący wpływ na powstawanie urazów. Właśnie dlatego upewnij się, czy trenując obierasz prawidłową postawę. O poradę możesz zapytać trenera personalnego lub skorzystać z gotowych zestawów ćwiczeniowych dostępnych w sieci.

rozgrzewka przed treningiem

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci ćwiczyć efektywnie, a Twoje kostki i kolana będą bezpieczne podczas wszelkich aktywności sportowych.

Sprawdź też nasz poprzedni artykuł: Buty na Crossfit - jak wybrać najlepsze?


Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel