Jak się rozciągać przed treningiem?

Przedtreningowa rozgrzewka oparta na rozciąganiu to czynność, która powoli przygotować Twój organizm do wysiłku. Dzięki niej będzie mógł on poradzić sobie z obciążeniami i będzie w mniejszym stopniu narażony na kontuzje. W dzisiejszym wpisie pragniemy zapoznać Was z kilkoma wskazówkami na temat tego, jak dobrze przygotować się do aktywności fizycznej, tak aby była ona jak najbardziej efektywna dla ciała.
Dlaczego nie warto zapominać o rozgrzewce?
Rozgrzewka to czynność, która wpływa na efektywniejsze działanie mięśni. Podczas niej organizm zaczyna produkować adrenalinę, która zwiększa jego fizyczne możliwości. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, pozwalają przygotować nasz ludzki aparat ruchu do wzmożonego wysiłku. Tak jak wspominaliśmy już też we wstępie, ciało po rozgrzewce jest bardziej odporne na wszelkie urazy i kontuzje. Tego typu aktywność zmienia również zapotrzebowanie organizmu na tlen oraz wodę. Jeśli przygotowujesz się do startu w zawodach, aspekt ten powinien być dla Ciebie niezwykle istotny. Rozgrzewka przed docelowym treningiem, sprawi że będziesz mógł przeprowadzić go znacznie intensywniej. Warto dodać, że rozciąganie przed aktywnością sportową jest równie ważne, ponieważ poszerza zakres ruchu ciała. Rozciąganie statyczne jest doskonałym rozwiązaniem na uspokojenie organizmu po ćwiczeniach. Dzięki niemu przyspieszona zostaje regeneracja mięśni, co wpływa na mniejszy ból po wysiłku. Jeśli preferujesz treningi siłowe to rozciąganie po nich koniecznie powinno wejść Ci w nawyk. Z jego pomocą dostarczysz do mięśni więcej krwi z tlenem oraz wartościami odżywczymi. Dzięki zwiększonej elastyczności ciała, ćwiczenia będą przychodzić Ci z większą łatwością, a Twoja sylwetka będzie nabierać ładniejszych kształtów.
Jak rozciągać się przed aktywnościami sportowymi?
Stretching statyczny polega na wykonywaniu danego ruchu do momentu bezbolesnego rozciągnięcia - w tej pozycji powinno się wytrzymać co najmniej 20 sekund. W praktyce warto jest jednak słuchać swojego ciała i dostosować ten czas do jego możliwości. Rozciąganie pomaga przywrócić mięśniom odpowiednie napięcie oraz relaksuje organizm. Przystępując do tej czynności koniecznie należy się najpierw rozgrzać. Podczas stretchingu kluczowy jest oddech - rozciągamy się oddychając spokojnie, a każde pogłębianie pozycji zaczynamy od wydechu. Pamiętaj o tym, by rozciągać mięśnie do momentu, w którym czujesz się komfortowo. Wykonywanie ruchów nie powinno wpływać na odczuwanie bólu w innych partiach ciała. Efektywna sesja stretchingu zapewni relaks Twojemu ciału i umysłowi, lecz musisz wiedzieć, że czynność ta wymaga cierpliwości. Korzyści płynące z rozgrzewki połączonej z rozciąganiem, będą widoczne tylko wtedy, kiedy będziesz wykonywał je regularnie przed każdym treningiem. Nie zapominaj też o tym, by do rozgrzewki i późniejszej aktywności ubrać na nogi wygodne buty sportowe.
Rozgrzewka i rozciąganie to czynności, bez których nie powinieneś zaczynać jakiegokolwiek treningu. Dostosowanie ich tempa oraz intensywności do indywidualnych możliwości jest kluczowe. Przeprowadzaj je zawsze słuchając własnego organizmu - tylko w ten sposób uzyskasz satysfakcjonujące efekty.
Polecamy sprawdzić także nasz poprzedni wpis: 4 kroki do zmotywowania się do treningów