Jak prawidłowo dobrać buty dla dziecka

2020-03-23
Jak prawidłowo dobrać buty dla dziecka

Nie ma wątpliwości co do tego, że podstawą zdrowych stóp są dobrze dobrane buty. Właśnie dlatego tak ważnym procesem jest mierzenie obuwia oraz jego dokładne sprawdzenie przed dokonaniem zakupu. Wybór odpowiednich butów dla dorosłych nie sprawia większych problemów, a jak to jest u dzieci? Jest zdecydowanie trudniej, ponieważ stopy maluchów szybko rosną oraz często nie są one w stanie samodzielnie stwierdzić, czy dany model leży tak jak powinien. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jak prawidłowo dobrać buty dla dziecka.

Odpowiednio dobrany rozmiar kluczem do sukcesu

Niesamowicie ważne podczas zakupu obuwia dla dziecka jest to, by dobrać pasujący do budowy oraz wielkości stopy rozmiar. Zarówno za ciasne, jak i zbyt luźne buty mogą mieć zauważalny wpływ na złe samopoczucie dziecka. Źle dobrany rozmiar może być także powodem poważniejszych skutków - deformacji stóp oraz ich uszkodzeń. Pamiętaj o tym, że stopy szkrabów rosną bardzo dynamicznie i mogą urosnąć nawet o 3 rozmiary w ciągu roku. Właśnie dlatego, należy regularnie sprawdzać, czy zakupione jakiś czas temu obuwie jest wciąż dobre. Jak? Stara zasada mówi, że w bucie po założeniu na stopę powinno znajdować się na tyle miejsca, by móc wsunąć tam najmniejszy palec. Więcej informacji na ten temat znajdziesz także w naszym wpisie: Jak dobrać odpowiedni rozmiar obuwia sportowego?

Zwróć uwagę na budowę obuwia

Elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas dobierania obuwia dla dziecka jest cholewka. Sprawdź z jakiego materiału jest ona wykonana oraz zastanów się czy nada się na daną porę roku. Buty na lato powinny posiadać cholewkę wyprodukowaną z przewiewnego materiału, z kolei podczas pozostałych pór roku lepiej sprawdzi się obuwie stworzone z surowców nieco bardziej odpornych na przemakanie. Kolejnym ważnym aspektem są technologie, w które wyposażone są buty. Jeśli masz do wyboru model, który posiada np. system amortyzujący oraz inny, w którym go nie zastosowano - zdecydowanie lepszym będzie pierwszy z nich. Nowoczesne rozwiązania, którymi wzbogacane jest obuwie sportowe i każde inne, wpływają na komfort użytkowania oraz pozwalają chronić stopy przed urazami. Porównując kilka par butów, warto sprawdzić też podeszwy. Te w butach dziecięcych powinny być jak najbardziej miękkie oraz wyróżniać się należytą elastycznością. Cechy te pozytywnie wpływają na rozwijające się, dziecięce mięśnie i więzadła oraz sprawiają, że dzieci lepiej wyczuwają powierzchnię po której stąpają. Należy wspomnieć również o wadze obuwia. Pamiętaj o tym, że zbyt ciężkie modele mogą sprawiać Twojemu dziecku trudności z odrywaniem stóp od podłoża i tym samym powodować ich poważne wady.

buty dziecięce

Jakie wkładki sprawdzą się najlepiej w butach dziecięcych?

Kolejnym elementem, którego nie wolno bagatelizować podczas zakupu butów dla maluchów jest wkładka. Najlepsze wkładki do obuwia dziecięcego to takie, które są odpowiednio profilowane, posiadają charakterystyczny łuk odpowiadający za podtrzymywanie śródstopia oraz wgłębienia w okolicy palców. 

Jak widzisz, aspektów na które należy zwrócić uwagę podczas doboru butów dla swojej pociechy jest całkiem dużo. Zastosowanie się do powyższych wskazówek, z pewnością wpłynie na to, że Twój maluch będzie czuł się komfortowo w nowych butach, a jego stopy będą rozwijać się prawidłowo.

Polecamy sprawdzić także nasz poprzedni artykuł: Co zrobić, żeby buty nie obcierały?
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel