Jak prać odzież z membraną?

2020-11-27
Jak prać odzież z membraną?

W momencie pojawienia się ubrań z membraną, wiele osób uważało że pranie tego typu produktów może mieć bezpośredni wpływ na ich uszkodzenie. Informacje te są jednak nieprawdziwe, ponieważ czyszczenie takiej odzieży może pomóc w odetkaniu porów, dzięki którym ona oddycha. Jeśli kupiłeś nową kurtkę lub inną część ubioru wyposażoną w membranę i zastanawiasz się w jaki sposób prać ją, by nie straciła swoich pierwotnych właściwości to sprawdź koniecznie wskazówki, które zamieściliśmy w poniższym artykule. 

Jakich środków używać do prania odzieży z membraną?

Pranie odzieży wyposażonej w membranę powinno odbywać się przy użyciu specjalnych środków, które są dedykowane do tego specyficznego rodzaju ubrań. Wykorzystanie zwykłego proszku do prania może okazać się szkodliwe dla produktu i doprowadzić do utracenia przez membranę właściwości wodoodpornych i oddychających. Na sklepowych półkach znaleźć można wiele płynów do prania, które przeznaczone do odzieży sportowej z membraną. Użycie ich zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli Ci wyprać swoje ubrania bez obaw o uszkodzenie specjalnej powłoki. 

W jakiej temperaturze prać ubrania z membraną?

Dobrą odpowiedzią na powyższe pytanie, jest - to zależy od zaleceń umieszczonych na metce. Najczęściej zaleca się, aby odzież z membraną była prana w temperaturze 40 stopni Celsjusza, lecz spotkać się można także z produktami wytworzonymi z materiałów, dla których temperatura prania nie powinna być wyższa niż 30 stopni.

Jaki program wybrać do prania odzieży z membraną?

Jeśli chodzi o programy do prania ubrań z membraną to najlepiej wybierać takie, które są dedykowane do tkanin delikatnych i opierają się o niskie obroty. Odzież z membraną może być także prana ręcznie. Pamiętaj jednak by nie pocierać zbyt długo jednego miejsca, gdyż warstwa wierzchnia może wtedy ulec uszkodzeniu.

Nie zapominaj o impregnacji

Ubrania wyposażone w membranę (np. Gore-Tex) mimo dokładnej pielęgnacji nie będą wodoodporne na zawsze. To naturalne, że z biegiem czasu produkty tego typu tracą swoje właściwości i zewnętrzny materiał może chłonąć wodę. W przypadku, gdy krople wody nie zatrzymują się na powierzchni materiału, tylko wsiąkają w niego to jest to sygnał, że powinieneś użyć środka impregnującego. Najpopularniejsze impregnaty występują pod postacią spray’u i są bardzo łatwe w aplikacji. Przed użyciem impregnatora upewnij się co do metody, jaką poleca producent, ponieważ spotkać się można zarówno ze środkami, które są przeznaczone do nakładania na mokre, jak i suche ubrania.

jak prać odzież z membraną

Stosowanie się do instrukcji, które dołączają na metkach producenci odzieży z membraną pozwoli Ci dopasować sposób czyszczenia do konkretnego produktu. Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że czyszczenie pozytywnie wpłynie na Twoje ubranie i nie uszkodzi warstwy odpowiedzialnej za wodoodporność. Mamy nadzieję, że wiesz już jak prać odzież z membraną.

Polecamy sprawdzić też nasz poprzedni wpis, dzięki któremu dowiesz się jak działa membrana w odzieżyPokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel