Jak powstała piłka nożna? Historia kultowej dyscypliny sportowej

2021-01-12
Jak powstała piłka nożna? Historia kultowej dyscypliny sportowej

Piłka nożna, zwana również przez wielu futbolem, jest jednym z najpopularniejszych sportów drużynowych na całym świecie. Wielu chłopców marzy o tym, by być częścią popularnej drużyny, która osiąga ogromne sukcesy i zdobywa kolejne puchary. Nic dziwnego – piłka nożna wywołuje ogromne emocje i rozpala wyobraźnię milionów ludzi. Jak powstawała piłka nożna? Poznaj historię kultowej dyscypliny sportowej.

Piłka nożna – historia

Początki piłki nożnej sięgają czasów starożytnych. Wówczas po raz pierwszy w Chinach pojawił się pierwowzór piłki, zwanej follis. Jej obecności można się także doszukiwać w Grecji. Popularne było jednak kilka jej odmian, które nie do końca przypominają aktualnie panujące zasady futbolu, więcej im było do rugby. W czasach średniowiecza sport ten pojawił się w Anglii i we Francji – była to jednak typowa rozrywka, w której nie stosowano żadnych zasad. Kolejnym krajem, w którym się pojawiła, były Włochy. Jako gra „calcio” obejmowała już pewne zasady.

Uznaje się jednak, że historia poznania piłki nożnej narodziła się na Wyspach Brytyjskich. Pomimo iż jej pierwsze reguły zostały ustalone w 1848 roku w Cambridge, już kilka lat wcześniej gra o podobnych zasadach zyskała popularność w Azji. Do kopania wykorzystano piłki wykonane ze zwierzęcych pęcherzy. Z czasem zasady te uległy zmianie, aczkolwiek sport ten nadal cieszył się ogromną popularnością wśród brytyjskiej młodzieży.

Za początkową datę powstania piłki nożnej uznaje się 24 października 1857 roku – dzień, w którym powstał Sheffield Football Club. Został on uznany za najstarszy klub piłkarski na świecie. Dopiero 13 lat później utworzono pierwszy angielski związek piłki nożnej – The Football Association (FA). Pierwsze krajowe rozgrywki FA CUP odbyły się w 1871 roku. Udział wzięło w nich aż 15 drużyn. Rok później dyscyplina ta trafiła do Szkocji. Powstała podobna organizacja i rozegrano pierwszy międzypaństwowy mecz, który zakończył się remisem 0:0.
Tym prostym sposobem, piłka nożna stała się sportem narodowym Wielkiej Brytanii. Po kilkudziesięciu latach, mianowicie w 1930 roku, odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Miały one miejsce w Urugwaju, natomiast ich organizacją zajmowała się FIFA – instytucja, która funkcjonuje po dziś dzień.

Jak powstała piłka nożna

Co jeszcze warto wiedzieć o historii rozwoju piłki nożnej?

Jedną z ciekawszych informacji na temat historii rozwoju piłki nożnej jest ta związana z najstarszym stadionem świata. Jest nim Syndgate Road – miejsce, w którym rozegrały się pierwsze mecze klubu piłkarskiego Sheffield. To, co go odróżniało od aktualnych stadionów to kształt – był krzywy. Warunki te sprawiały, że niewłaściwe kopnięcie piłki mogło sprawić, że trafi ona do pola karnego. Co więcej, nie było to sprawiedliwe dla rozgrywających – dla jednych był to plus, dla drugich ogromny minus. Warto również zwrócić uwagę na warunki, jakie na nim panowały. Aktualnie boiska są właściwie utwardzone, mają wysokiej jakości murawę. Wówczas były one bardzo grząskie, co nie ułatwiało gry, wręcz przeciwnie – skutecznie ją utrudniało.
Ciekawe jest również to, że aktualny układ boiska jest dokładnie taki sam, jak podczas pierwszego brytyjskiego meczu.

Historia polskiej piłki nożnej

Jeśli chodzi o rozwój i historię polskiej piłki nożnej to nie był on łatwy. Głównym utrudnieniem była tocząca się nieustanna walka Polaków o niepodległość. Historycy zauważają jednak, że największy rozwój tej dyscypliny był zauważalny podczas zaborów austriackich. Pierwszy mecz na ziemiach polskich odbył się właśnie w tym czasie, dokładnie 14 lipca 1894 roku. Wówczas rozgrywki miały miejsce między drużyną Sokoła Kraków i Sokoła Lwów. Zwyciężyli Ci drudzy, z wynikiem 1:0. To właśnie Lwów był miastem, w którym w 1903 roku został założony pierwszy klub piłkarski na ziemiach polskich. Przyjął on nazwę Czarni Lwów. Co jeszcze zawiera historia piłki nożnej w Polsce?

Ważną instytucją w polskiej piłce nożnej jest Polski Związek Piłki Nożnej. Został on założony 21 grudnia 1919 roku, a jego prezesem został Edward Cetnarowski. Ważnym wydarzeniem w historii były również pierwsze rozgrywki o mistrzostwo Polski. Miały one miejsce w 1921 roku. Wówczas wygrali piłkarze z klubu Cracovii Kraków. Jeszcze tego samego roku odbył się pierwszy międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski. Miało to miejsce 18 grudnia 1921 roku – wówczas piłkarze przegrali z Węgrami 0:1. Wśród ważnych dat znajdują się także 1923 rok – wówczas to 20 kwietnia PZPN został oficjalnie przyjęty do FIFA. Z kolei w 1954 roku PZPN stał się członkiem Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA).

Tak bogata historia powstania piłki nożnej sprawiła, że obecnie jest ona uznawana za jedną z najpopularniejszych dyscyplin na świecie. Mogą ją uprawiać wszyscy – młodzi i starsi, mężczyźni i kobiety. Ważną częścią rozgrywek są kibice. Mecze w telewizji oglądają na całym świecie miliony ludzi. Zmagania najlepszych drużyn i osiągnięcia najlepszych sportowców wywołują ogromne emocje. Obowiązkowym wydarzeniem dla każdego kibica futbolu są Mistrzostwa Świata – wielu chciałoby w nich uczestniczyć na żywo.

Przeczytaj nasze inne wpisy z kategorii Porady

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Zamknij
pixel