Jak powinien wyglądać trening piłkarski dla dzieci?

2021-01-25
Jak powinien wyglądać trening piłkarski dla dzieci?

Dzieci potrzebują ruchu, który zapewni im prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. Bez względu na płeć mają podobne potrzeby, ale też predyspozycje do sportu. Sprawdź, jak zaplanować trening piłkarski dla dzieci? Zarówno dziewczyny, jak i chłopcy w wieku około 10 lat chętnie uczestniczą w zajęciach, które pozwalają im rywalizować między nimi. Sprawdź, od ilu lat można zapisać dziecko na piłkę nożną. Ogromnym plusem rozwijania w nich sportu jest także maksymalna motywacja i ogromny entuzjazm. Aktywność jest im potrzebna jak tlen.

Prowadzenie treningu piłkarskiego dla dzieci

Zastanawiasz się, czy dziecko potrzebuje zachęty do ruchu? Nie! One same z siebie chcą się ruszać. Ogromnym błędem jest natarczywe zachęcanie ich do działania. Co gorsza, może ono przynieść wręcz odwrotne skutki i zamiast motywować do działania, zniechęcać. Stąd też, zarówno rodzice, jak i trenerzy różnych dyscyplin sportowych powinni właściwie motywować je do uprawiania sportów. Najważniejsze jest stworzenie im właściwych warunków. Jak zaplanować trening piłkarski dla najmłodszych? Trener powinien być ich przewodnikiem, a nie osobą, która konkretnie nakazuje, co mają robić. To wiek, który rządzi się swoimi prawami. Dzieci nie lubią kolejek, przestojów – lubią jak coś się dzieje.

W przypadku treningów piłki nożnej warto zadbać, by podczas treningu każdy mały piłkarz miał swoją piłkę. Chcąc jednak zadbać o ich rozwój i zdobywanie nowych umiejętności warto organizować im również sytuacje skłaniające do rywalizacji. Rywalizowanie z przeciwnikiem 1 do 1 wywołuje w nich ogromne emocje i jest dalekie od gry zespołowej. Na tą ostatnią przyjdzie jeszcze pora w nieco starszym wieku.

Czy technika jest ważna?

Oczywiście. Pamiętaj, że czym skorupka za młodu nasiąknie… Mali zawodnicy nie mają jeszcze właściwie wykształconych zdolności motorycznych. Z tego też względu prawidłowe wykonywanie przez nich wszystkich umiejętności technicznych może być trudne, a w najlepszym wypadku wychodzi im niezdarnie i nieporadnie. Sprawdź, jak poprawić technikę piłkarską.

Warto jednak poświęcić odrobinę czasu i dużą dawkę cierpliwości, by małymi krokami doprowadzić zawodnika do perfekcji. Warto również pamiętać, że jest to wiek, w którym maluchy niezwykle dużo się uczą, łatwo pochłaniają przekazywaną wiedzę. Wymagają jednak wyćwiczenia jej w praktyce. Dlatego warto również pamiętać, by przechodzenie do każdego kolejnego etapu, wyższego odbywało się w momencie, gdy poprzedni zostanie wyuczony. Jak prowadzić trening piłkarski dla dzieci? Chcąc uzyskać taki efekt, należy pamiętać, że ćwiczenia powinny być tak zaplanowane, by nie były zbyt skomplikowane. Proste zadania do wykonania ułatwiają skupienie się na jednej rzeczy, w tym przypadku technice wykonywania kolejnych działań.

Jak prowadzić trening piłki nożnej dla dzieci

Dbaj o samoocenę

Ważna jest technika, sposób prowadzenia zajęć, ale kluczową rolę odgrywa także pewność siebie. W przypadku piłki nożnej elementem, który pozwoli budować pozytywną samoocenę, będzie zdobywanie bramek. Które dziecko nie cieszy się, ze zdobywania punktów i strzelania goli? Prowadzenie treningu piłkarskiego dla dzieci nie należy do najłatwiejszych zajęć. Chcąc ułatwić maluchom osiąganie sukcesów, warto organizować gry w niewielkim składzie – wystarczy 2 czy 3 zawodników w jednej drużynie. Dziecko nie tylko będzie mieć stały kontakt z piłką, ale też bez problemu będzie zdobywać bramki.

Jak zrobić wartościowy trening piłkarski dla dzieci?

Zadbaj o skupienie. Dzieci nie mają aż tak mocno wykształconych umiejętności pozwalających skupić im się przez dłuższy, określony czas. Z tego też względu warto regularnie zmieniać ćwiczenia i gry, mieszać je. Każdy trening powinien składać się z ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz ukierunkowanych. Jak prowadzić trening piłki nożnej dla dzieci, aby był on efektywny? Tłumaczenia kolejnych ćwiczeń warto pokazywać, skupiając się maksymalnie na jednej rzeczy. Warto minimalizować ilość informacji przekazywanych werbalnie – dzieci dużo lepiej zapamiętują na podstawie tego, co zobaczą.

Motywuj, ale nie wymagaj za wiele

Każdy potrzebuje motywacji do działania – zarówno dzieci, jak i dorośli. Ważne jest jednak, by nie były one zbyt wygórowane. Zbyt wysokie wymagania zniechęcą ich do działania, a jak wiadomo, dzieci w tym wieku dopiero uczą się współpracy. To ona jest podstawą piłki nożnej, dlatego zajęcia powinny być dopasowane do ich możliwości oraz poziomu zaawansowania.
Jak zaplanować trening piłkarski dla dzieci? Pomocne jest zachęcanie graczy do myślenia. Nawet zadawanie prostych pytań będzie wymagało od nich znalezienia właściwych odpowiedzi, które mogą okazać się trudne. Nawet, jeśli od razu piłkarze jej nie znajdą, warto dać im odrobinę czasu i do tematu wrócić za jakiś czas.

Dawaj przykład

Największą bazą informacji w zakresie mówienia i postępowania dla dzieci są rodzice. Dzieci bowiem patrząc na ich zachowanie wiedzą, jak się zachować w określonych sytuacjach. To samo dotyczy gry w piłkę nożną. Dlatego warto pokazywać im rozwiązania, które mogą w danej sytuacji zastosować. To, co zobaczą dużo łatwiej do nich dotrze i zostanie zapamiętane, a później wykorzystane w praktyce.

Nie krytykuj

Dzieci nie lubią porażek i krytyki. Zresztą – kto je lubi? W trudnych dla nich sytuacjach, trenerzy i rodzice, powinni właściwie postępować. Jak zrobić trening piłkarski dla dzieci, aby stał się dla nich prawdziwą przyjemnością? Pomocne jest odpowiednie nagradzanie maluchów i docenianie nawet najmniejszych starań. Nie warto wytykać błędów i wskazywać największych porażek. Są to jeszcze małe dzieci, których największym sukcesem jest chęć starania, a nie uzyskanie najlepszych efektów. Do wymarzonego poziomu jeszcze im daleko, jednak odpowiednio motywowane i nagradzane mają chętniej zwiększają wysiłek, starają się jeszcze bardziej, a w konsekwencji uzyskują jeszcze lepsze efekty.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Zamknij
pixel