Jak impregnować buty górskie

2020-04-14
Jak impregnować buty górskie

Buty górskie to element ubioru, o który trzeba należycie dbać i pielęgnować najlepiej po każdej wycieczce. Sposób czyszczenia i zabezpieczenia powinien być uzależniony od materiału z jakiego są wyprodukowane oraz jaką cechują się budową. W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić Wam garść informacji na temat tego, jak prawidłowo zaimpregnować obuwie trekkingowe, by służyło dzielnie przez długi okres czasu. Miłego czytania!

Po co impregnować buty górskie?

Jak zapewne wiesz, większość butów trekkingowych to produkty, które są wyposażone specjalną membranę odpowiadającą za ochronę przed wodą i przemakaniem. Wodoodporność obuwia tego typu sprawia, że wędrówki w ekstremalnych warunkach nie powodują dyskomfortu i stopy nie marzną. Impregnacja pozwala utrzymać wodoszczelność na jeszcze wyższym poziomie, gdyż membrany ochronne z czasem mogą tracić swoje pierwotne właściwości. Częstotliwość stosowania impregnatu powinna zależeć od tego jak często oraz w jakich warunkach użytkujesz swoje buty trekkingowe. Sygnałem świadczącym o tym, że koniecznie wymagają zaimpregnowania jest nasiąkanie. Dobrze działająca warstwa wodoodporna sprawia, że krople wody osiadają na powierzchni obuwia i po chwili spływają. Pamiętaj o tym, że podczas wędrówek w trudnych warunkach (śnieg, gęsta trawa) wierzchnia warstwa butów, czyli także część hydrofobowa jest szczególnie narażona na ścieranie.

Czym i jak impregnować obuwie trekkingowe?

Jeśli chcesz zaimpregnować obuwie trekkingowe domowym sposobem to dobrze sprawdzi się do tego celu parafina lub pszczeli wosk. Dzięki nim pokryjesz materiał tłustą warstwą, która nie będzie przepuszczać wody. Warto wiedzieć jednak o tym, że taki zabieg może wpłynąć na to, że Twoje buty staną się mniej przewiewne, przez co stopy mogą mieć problem z oddychaniem. Jeśli chodzi o profesjonalne impregnaty, to na rynku jest sporo produktów tego typu. W sklepach obuwniczych znajdziesz zarówno środki w sprayu, jak i płyny które nanosi się na buty przy pomocy specjalnych szmatek lub gąbek. Proces aplikacji powinien być przeprowadzany zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj też, że różne impregnaty są dedykowane do różnych materiałów, dlatego podczas zakupu zwróć uwagę na informacje umieszczone na etykiecie danego produktu. Po zaimpregnowaniu obuwia, umieść go w zacienionym, przewiewnym miejscu i poczekaj aż całkowicie wyschnie.

buty trekkingowe 

Jak widzisz, impregnacja butów górskich nie jest skomplikowana i może ją wykonać każdy w domowych warunkach. Odpowiednia troska o obuwie trekkingowe z pewnością przełoży się na to, że posłużą Ci one o wiele dłużej. Warto dodać, że w ofercie naszego sklepu dostępne są wysokiej jakości środki do pielęgnacji obuwia, które sprawdzą się doskonale w przypadku opisywanego butów górskich.

Polecamy sprawdzić także nasz artykuł: Jak wybrać buty trekkingowe?Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel