Jak działa membrana w odzieży

2020-04-23
Jak działa membrana w odzieży

Zapewne posiadasz w swojej szafie choć jedną kurtkę lub bluzę, która jest wyposażona w membranę. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jaka jest zasada działanie technologii tego typu? W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić Wam garść informacji na temat tego, czym są oraz jak działają membrany w odzieży. Miłego czytania!

Membrana - co warto o niej wiedzieć?

Membrana to materiał, który składa się z potężnej ilości małych otworów. Są one większe od cząsteczek, z których składa się pot, lecz mniejsze od molekuł wody pod postacią deszczu. Sprawia to, że para z wnętrza kurtki może swobodnie wydostać się na zewnątrz, a deszcz nie ma możliwości na to by znaleźć się w środku. Warto dodać już na wstępie, że membrany występują w ubraniach w różnych odmianach i nie są sobie równe. Właśnie dlatego, podczas zakupu odzieży z membraną koniecznie zwróć uwagę na to, jakimi właściwościami wyróżnia się zastosowana technologia. Najczęściej informacje na ten temat są załączane na metce produktu. Parametry membrany są podawane jako woddoodporność w tysiącach mililitrów sześciennych na jeden metr kwadratowy. Przykładowo, umieszczona na kurtce wartość 10000 będzie oznaczać, że na metr kwadratowy materiału, wytrzyma ona bez przemoknięcia nacisk wody o wysokości 10000 milimetrów. Za najpopularniejszą membranę na rynku uznać można Gore-Tex. Po raz pierwszy zastosowano ją w 1976 roku w ubraniach dedykowanych na górskie wycieczki. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci powstającej podczas aktywności wewnątrz ubrania oraz zapewnienie ochrony przed przemakaniem. Gore-Tex gwarantuje doskonałą oddychalność materiału, dzięki czemu możemy cieszyć się komfortowo nawet podczas ekstremalnych warunków.

Popularne rodzaje membran

Tak jak już wspominałem, Gore-Tex to materiał który jest stosowany głównie w odzieży turystycznej. Dla osób, które podobnych właściwości oczekują od kurtek przeznaczonych do chodzenia na co dzień, opracowano rozwiązanie o nazwie softshell. Jego idea oparta jest o wiatroszczelny, wysoko przewiewny materiał, który jest także wodoodporny. Konkurencyjną technologią, która powstała w niedługim odstępie czasu jest windstopper, czyli membrana gwarantująca wysoką ochronę przed wiatrem. Podobnie jak softshell wyróżnia się ona tym, że zapewnia grzanie organizmu oraz odprowadza wilgoć na zewnątrz. Produkty wyposażone w wymienione wyżej rozwiązania to odzież turystyczna i sportowa (dedykowana głównie dla biegaczy i kolarzy). 

membrana gore-tex

Jak widzisz, membrana jest to doskonały materiał, który dba o komfort sportowców, turystów i zwykłych ludzi. Jeśli szukasz kurtki wyposażonej w membranę i chcesz ją wybrać to dobrze to zastanów się do jakich celów będziesz jej używał, a następnie przeanalizuj parametry różnych produktów.

Warto dodać, że w ofercie sklepu YesSport dostępnych jest wiele produktów wyposażonych w wysokiej jakości membranę Gore-Tex.

Polecamy sprawdzić także nasz wpis: Ciekawostki o Nike Air VapormaxPokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel