Jak dobrać korki piłkarskie?

2021-04-07
Jak dobrać korki piłkarskie?

Dopasowane do nawierzchni

Wybierając właściwe korki piłkarskie należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni. Na naturalną trawę doskonale sprawdzą się lanki – buty przeznaczone do wykorzystania w warunkach trawiastych. Sprawdzają się podczas dobrych warunków atmosferycznych, tj. gdy ziemia jest zbita i niezbyt grząska.

W przypadku, gdy mają być użytkowane na mokrym terenie, lepszym rozwiązaniem będą wkręty lub mixy. Są one wyposażone w inną podeszwę i korki, dzięki temu ułatwiają utrzymanie stabilności na grząskich i miękkich terenach.

Jeszcze inny model warto zastosować w sztucznych warunkach, na sztuczną trawę. Tu najlepsze będą buty o niewielkich korkach umieszczone w niewielkiej odległości między sobą. Producenci oferują specjalistyczne modele dopasowane do gry na sztucznym podłożu. Najczęściej są one wyposażone w podeszwę o krótszych korkach, aczkolwiek bardziej zagęszczonych. Ich specjalistyczna budowa zapewnia maksymalną przyczepność i komfort gry.

Ostatnim rodzajem podłoża jest hala – tu jak sama nazwa wskazuje doskonale sprawdzą się halówki. Są to tradycyjne buty o płaskiej powierzchni, które sprawdzają się w przypadku hal sportowych z nawierzchnią gumową, kauczukową czy parkietową. Ułatwiają one utrzymanie stabilności, ale też bezpieczne wykonywanie zwinnych ruchów.

Jak dobrać korki piłkarskie

Jak dobrać buty piłkarskie?

Wybierając odpowiednie korki piłkarskie warto zwrócić również uwagę na poziom zaawansowania użytkownika. Wśród dostępnych wariantów znajdują się tzw. meczówki. To profesjonalne obuwie dla piłkarzy zawodowo uprawiających sport oraz zawodników z niższych lig i amatorów, dla których priorytetem jest jakość. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów i wyposażone w nowoczesne technologie. W efekcie zapewniają maksymalny komfort gry i jakość poruszania się.

Sportowcy należący do kategorii półsportowców powinni wybrać modele o jeszcze innym charakterze. Łączą one ze sobą wiele najważniejszych cech, charakterystycznych dla wersji profesjonalnej, aczkolwiek są wykonane z tańszych materiałów. W efekcie mniej kosztują, ale zapewniają równie komfortowe warunki gry.

Ostatnia grupą obuwia są modele dla amatorów. Modele te są przeznaczone do użytkowania przed piłkarzy trenujących średnio 1-2 w tygodniu. Do ich produkcji wykorzystano materiały odpowiadające za komfortowe warunki gry w różnych warunkach. Nie są to jednak modele najwyższej jakości – sprawdzają się do rozgrywek pomiędzy przyjaciółmi, w ramach codziennej dawki aktywności fizycznej.

Czy materiał ma znaczenie?

Wybierając korki piłkarskie należy pamiętać, że kluczowy wpływ na ich jakość, a w konsekwencji trwałość ma materiał, z którego zostały wykonane. Odpowiednia jakość zwiększa komfort gry, ale też bezpieczeństwo.

Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się skóra i syntetyk. Pierwsze wyróżniają się wyższą jakością, aczkolwiek są też mniej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Należy pamiętać, że materiał ten jest niezwykle delikatny, dlatego konieczne jest jego regularne czyszczenie i pielęgnowanie. Tego rodzaju obuwie wymaga również właściwego podejścia w wyborze odpowiedniego modelu. Jak dobrać rozmiar, korki piłkarskie ze skóry podczas użytkowania rozbija się, stąd też dopasowując właściwe, warto wziąć nieco mniejszy rozmiar.

Mniej kłopotliwe są syntetyczne korki piłkarskie – nie wymagają specjalistycznej regularnej pielęgnacji, a w konsekwencji dbanie o nie zajmuje dużo mniej czasu. Wystarczy regularnie usuwać z ich powierzchni zanieczyszczenia i od czasu do czasu zastosować właściwie dopasowane środki pielęgnacyjne.

Przeczytaj nasze inne wpisy z kategorii Porady

  • Jak prać sportowe ubrania? Sprawdzone metody czyszczenia
  • Obóz piłkarski - jak wygląda i co na niego zabrać?
  • Jak rozbić buty piłkarskie syntetyczne i skórzane?
  • Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
    Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
    Zamknij
    pixel