Jak dbać o buty sportowe?

2019-07-09
Jak dbać o buty sportowe?

Kupując buty sportowe z pewnością chcecie aby posłużyły Wam one jak najdłużej. Odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie to oczywiście ważny aspekt, lecz jest jeszcze kilka dodatkowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę. W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić Wam garść wskazówek, które sprawią że Wasze obuwie sportowe będzie przez dłuższy czas wyglądało jak po wyjęciu z pudełka.

Dobierz odpowiedni rozmiar obuwia

Jeśli jesteś oddanym użytkownikiem produktów jednej marki, z której zawsze nabywasz ten sam rozmiar,  to niestety nie ma gwarancji iż obuwie od konkurencyjnej firmy w tym samym rozmiarze będzie tak samo odpowiednie dla Twoich stóp. Aby uniknąć rozczarowań, warto zawsze przed dokonaniem zakupu, sprawdzić tabelę rozmiarów jaką udostępnia dany producent. Patrząc na to, jaka długość wkładki jest dopasowana do jakiego rozmiaru, możemy wyciągnąć wnioski na temat rozmiarówki danej marki.

Aby precyzyjnie określić rozmiar obuwia sportowego wskazane jest zmierzenie długości stóp. Dokonać tego można, zarówno przy pomocy zwykłego metra krawieckiego, miarek dostępnych w sklepach lub specjalistycznych skanerów, które dokładnie analizują ich wymiary. Warto pamiętać o tym, by pomiarów nie dokonywać wieczorem. Najlepiej zmierzyć długość swoich stóp rano lub do południa - wtedy, gdy nie są one zmęczone po całym dniu funkcjonowania. Podczas mierzenia załóż taki fason skarpet, który jest najczęściej wybieranym przez Ciebie. Ciekawostką jest, że spora część ludzi posiada stopy o różnych rozmiarach, dlatego tak ważne jest by podczas dokonywania pomiarów, zmierzyć obydwie.


Warto zaznaczyć, że zakup obuwia w złym rozmiarze wpływa na to, że szybciej się one zużywają, pomijając już aspekt iż chodzenie w nich nie jest komfortowe.

Zadbaj o dodatkową parę butów na zmianę

Pewnie niewielu z Was wie o tym, że buty sportowe również potrzebują czasu na regenerację. Po skończonym treningu warto odstawić obuwie na około 24 godziny, tak by mogły one powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Jeśli spędzasz dużo czasu na siłowni lub na innych aktywnościach sportowych to polecamy zaopatrzyć się w dodatkową parę butów. Ćwiczenie w dwóch parach na przemian, z pewnością wpłynie na to że zarówno jedna jak i druga zachowają swoje właściwości oraz ładny wygląd na dłużej.

Korzystaj z butów zgodnie z ich przeznaczeniem

Ten aspekt jest kluczowy do tego, by Twoje obuwie sportowe nie niszczyło się zbyt szybko. Jeśli kupiłeś obuwie np. do gry w koszykówkę to używaj go jedynie do takiej aktywności. Większość rozwiązań technologicznych oraz funkcjonalnych konkretnych modeli są dopasowane do danych aktywności. Jeśli chcesz, żeby Twoje buty zachowały pierwotne funkcje i właściwości to używaj ich wyłącznie w zgodzie z ich przeznaczeniem.