Historia powstania marki adidas

2019-02-19
Historia powstania marki adidas

Jak powstała popularna na całym świecie marka adidas?

adidas to jedna z najbardziej popularnych marek zajmujących się produkcją obuwia sportowego. Firma ta swoją obecność na rynku zaznaczyła tak silnie, że jej nazwa używana jest powszechnie do potocznego określania butów sportowych.

Historia marki adidas zaczyna się w 1924 roku w Niemczech. To właśnie wtedy dwaj bracia o nazwisku Dassler zdecydowali, że założą firmę, która będzie produkować odzież oraz obuwie dedykowane sportowcom. Głównym pomysłodawcą założenia marki odzieżowej był Adolf, młodszy z dwójki braci. To właśnie od zdrobnienia jego imienia - Adi, do którego dodano trzy litery nazwiska, powstała nazwa brandu: adidas.

Warto wspomnieć o tym, że firma adidas zapewniała buty żołnierzom Wehrmachtu. W 1936 roku na organizowanych w Berlinie letnich igrzyskach olimpijskich firma adidas zaopatrywała w obuwie reprezentantów Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych. Rok 1948 to okres, w którym firma podzieliła się na dwa brandy - adidas oraz nowo powstała Puma.

Cechy charakterystyczne wyróżniające odzież i buty marki adidas

adidas wyróżnia się logiem, na które składają się trzy paski układające się w kształt trójkąta. Marka jest także znana z drugiego logotypu, który ma postać koniczyny. Znak ten powstał w 1972 roku oraz miał przedstawiać ducha igrzysk olimpijskich, który poza sportową rywalizacją odnosi się także do zjednoczenia trzech kontynentów. Logo złożone z pasków to za to odniesienie do stosowania przez markę adidas na początku swojego istnienia trzech skórzanych pasków przytwierdzanych na bocznej części buta do wzmocnienia oraz ochrony obuwia. Wraz z rozwojem technologii firma zrezygnowała z tego rozwiązania, lecz trzy paski utrzymują się nadal jako symbol rozpoznawczy brandu. Umieszczane są także na produktach marki adidas, zaś popularna koniczyna sygnuje produkty wypuszczane jako linia adidas Originals.

Jak pisaliśmy już wcześniej, adidas to firma-matka brandu Puma, która jest równie mocnym graczem na rynku obuwia sportowego. Warto wspomnieć również o brandzie Reebok, który w 2006 roku został przejęty przez adidasa.

W Polsce adidas jest niezwykle popularny, głównie ze względu na łatwą dostępność oraz wysoką jakość produktów sygnowanych tą marką.
Historia powstania popularnej na całym świecie marki adidas

Ciekawostki związane z firmą adidas

Pora na kilka ciekawostek. W firma stworzyła buty z wbudowanym wyświetlaczem, który dostarczał posiadaczom informacje na temat tempa ich marszu oraz ilości spalonych w tym czasie kalorii. adidas był pierwszą marką, która zaoferowała swoim klientom możliwość spersonalizowania swoich butów. W 1985 roku zainicjowała program o nazwie “adidas Adicolor”, który polegał na sprzedaży białego obuwia z dołączonym do niego zestawem markerów, którymi szczęśliwy posiadacz mógł pomalować swoje buty oraz nadać im oryginalny wygląd. Rok później amerykański skład hiphopowy Run DMC wypuścił kawałek zatytułowany “My adidas”opowiadający o więzi wytworzonej pomiędzy członkami zespołu a ich butami. Dzięki temu numerowi Run DMC podpisali kontrakt z marką oraz wzięli udział w jej promocji.

Tak pokrótce wygląda historia obuwniczego giganta. Aktualnie marka adidas wciąż utrzymuje się na czele firm produkujących obuwie sportowe - potwierdzają to wysokie notowania na giełdzie. Akcje niemieckiej firmy wyróżniają się bowiem jednymi z wyższych cen. Kupując buty adidas, możesz mieć pewność, że to nie pierwsza lepsza marka, bo za tym obuwiem kryje się coś więcej niż tylko wygoda oraz unikalny wygląd.

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel