Historia obuwia marki Saucony

2019-02-14
Historia obuwia marki Saucony

Historia butów sportowych marki Saucony

Saucony to marka, która powstała w 1889 roku w Kutztown w Stanach Zjednoczonych. Od samego początku działalności zajmuje się produkcją butów sportowych oraz jest prawdopodobnie najstarszą firmą zajmującą się wytwarzaniem butów przeznaczonych do biegania. Nazwa brandu pochodzi od rzeki Saucony Creek znajdującej się w Pensylwanii. Jej nurt, a także znajdujące się w niej trzy głazy, znaleźć możemy w aktualnym logo amerykańskiej firmy. Saucony jest jedną z niewielu firm, które skupiają się wyłącznie na jednym sporcie. Jej misję wyrażają słowa: "Istniejemy dla biegaczy".

Buty biegowe w ciągu ubiegłych 100 lat przeszły olbrzymią ewolucję, zarówno pod względem wyglądu, jak i stosowanych technologii. Marka Saucony odegrała bardzo ważną rolę w tych zmianach. W połowie XX wieku marketing sportowy nie był jeszcze tak rozwinięty, jak w czasach współczesnych, dlatego również obuwie Saucony było znane jedynie w dość wąskim gronie - ludzi zafascynowanych dyscypliną sportową: bieganiem.

Wzrost rozpoznawalności butów od firmy Saucony

Marka Saucony zaczęła być nieco bardziej rozpoznawalna dopiero w latach 70., kiedy została przejęta przez firmę Hyde oraz zaczęto inwestować pieniądze w reklamę. Sukcesem okazała się publikacja zaprezentowana w Stanach Zjednoczonych, która przedstawiała Saucony jako brand zorientowany na produkcję obuwia o najwyższej jakości, stosujący w swoich produktach innowacyjne rozwiązania, które miały za zadanie zwiększyć komfort biegaczy.

Saucony rzeczywiście kładło duży nacisk na innowacje. W 1980 roku zaczęto produkować obuwie, w którym cholewkę przytwierdzano bezpośrednio do podeszwy. Wcześniej wszechobecną praktyką było mocowanie cholewki do płaskiej podstawy, która dopiero na późniejszym etapie produkcji była przyklejana do podeszwy. Model, w którym zastosowano nowe rozwiązanie, wypuszczono na rynek pod nazwą Saucony Trainer 80. Warto dodać, iż w dzisiejszych czasach mocowanie cholewki bezpośrednio do podeszwy jest standardem w butach startowych, charakteryzujących się niską wagą i amortyzacją, przeznaczonych do biegów krótkodystansowych.

Saucony okazało się pionierską firmą, która w 1991 roku stworzyła but w oparciu o siatkę GRID łączącą stabilizację z amortyzacją. GRID dbający o stabilizację stopy podczas treningu, a jednocześnie zapewniający elastyczność buta, jest stosowany do dziś w wielu modelach wypuszczanych pod szyldem marki Saucony.
Saucony GRID model obuwia lifestyle i do biegania

W 1987 roku firma wyprodukowała pierwszy model przeznaczony wyłącznie do chodzenia. But ten charakteryzował się inną - w stosunku do poprzednich modeli wyprodukowanych przez Saucony - budową części, która otacza podbicie stopy, lecz oferował spacerowiczom równie zaawansowane rozwiązania technologiczne, jak modele dla biegaczy.

Jak dzisiaj prezentują się buty Saucony?

W dzisiejszych czasach buty Saucony zauważyć można również na nogach młodzieży, która kupuje buty z uwagi na smukły krój, sportowy charakter oraz niesamowitą wygodę. Saucony dzięki wypuszczaniu modeli takich jak np. Saucony Jazz Original czy Saucony DXN Trainer zaznacza swoją obecność w środowiskach streetwearowych.
Buty sportowe Saucony Jazz Original

Na koniec przygotowaliśmy dla Was małą ciekawostkę. Pewnie niewielu z Was wie o tym, że w latach 60. Saucony było jedynym producentem obuwia dla NASA. Buty Saucony mieli na nogach pierwsi astronauci, którzy spacerowali po księżycu.

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel