Historia modelu Nike Air Presto

2019-03-18
Historia modelu Nike Air Presto

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć Wam historię kultowego buta, jakim jest Nike Air Presto. Model ten trafił na sklepowe półki w 2000 roku i niemalże od razu zyskał uznanie wielu sympatyków sportowego obuwia. Nike Air Presto to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych butów sportowych, które występują zarówno w wersjach dla kobiet, jak i mężczyzn.

Presto jest jednym z modeli, który stanowił część serii Alpha Project - wypuszczonej w końcówce lat 90’. Wszystkie buty pochodzące z tego projektu oznaczane były przy pomocy pięciu charakterystycznych kropek. W Nike Air Presto zostały one umiejscowione na podeszwie. Warto wspomnieć, że Presto zostały stworzone w 1996 roku, lecz ich premiera datowana jest dopiero na 2000 rok. Tinker Hatfield, twórca popularnego modelu Nike Air Max miał spory udział w ten model. Jego rozmyślania na temat tego, jak wyeliminować problem opadającego kołnierza w obuwiu znalazły odzwierciedlenie w szkicu, który przedstawiał but z zastosowanym nacięciem w kształcie litery “V”. Pomysł Hatfield’a został zastosowany w modelach takich jak Nike Air Zoom Drive oraz Air Gauntlet, lecz dopiero przy okazji premiery modelu Presto została przedstawiona pełna specyfikacja zastosowanej technologii.

Buty idealnie dopasowane do stopy

To unikatowe rozwiązanie zachęciły do współpracy Bob’a Mervar’a - dyrektora kreatywnego innowacyjnych zastosowań w butach koszykarskich firmy Nike. To właśnie on w głównej mierze był odpowiedzialny za powstanie modelu Air Presto. Inspiracją przy tworzeniu tego buta były koszulki biegaczy, które słyną z dobrego dopasowania do ciała. Taki również był główny zamysł Presto - miały cechować się one wysokim dopasowaniem do stopy. Dodatkowymi atutami tego obuwia są minimalistyczny design, doskonała stabilizacja oraz dobra amortyzacja. Właściwości te wpłynęły na to, że model ten stał się popularny nie tylko w gronie biegaczy i miłośników sportu, lecz także wśród kolekcjonerów obuwia oraz osób które ceniły je za oryginalny wygląd. Swój unikalny charakter Presto zawdzięczają przede wszystkim klatce, która znajduje się na bocznym panelu buta. Ma ona za zadanie utrzymywać stopę we właściwym miejscu oraz zapewniać wysoką wygodę użytkowania. Nike Air Presto wykonane są z neoprenu oraz siateczki tekstylnej, która wyróżnia się mocną przewiewnością. Podeszwa stosowana w tym wydaniu produkowana jest w oparciu o popularną technologię Phylon, uzupełnioną o system Duralon, który zapewnia odpowiednią trakcję podczas chodzenia.

Oryginalne wersje kolorystyczne Nike Air Presto

Tworząc model Presto, firma Nike postanowiła nadać mu oryginalną osobowość. Na rynku pojawiły się wydania w 13 różnych kolorystykach, które charakteryzowały się tym, że nadano im nazwy nawiązujące do zastosowanych odcieni. Najpopularniejsze wersje kolorystyczne modeli Nike Air Presto to m.in. Abdominal Snowman, Unholy Cumulus, Catfight Shine, Shady Milkman, Rabid Panda, Butal Honel. Większość tych modeli to zarówno obuwie damskie, jak i męskie. Warto wspomnieć również o tym, że Presto były modelem, który promowany był w animowanej kampanii reklamowej emitowanej w telewizji.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, koniecznie sprawdź także nasz poprzedni wpis: System Nike Air - czy wiesz o nim wszystko?

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel