Historia modelu Nike Air Max 97

2020-07-20
Historia modelu Nike Air Max 97

Air Max 97 to obuwie sportowe od firmy Nike, które wyróżnia się niezwykle ciekawą konstrukcją. Buty te jak sama nazwa wskazuje powstały pod koniec XX wieku i mimo, że mają już ponad 20 lat wciąż cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w kręgach osób uwielbiających modę uliczną. W dzisiejszym wpisie pragniemy zapoznać Was z historią tego modelu. 

Nike Air Max 97 - jak to wszystko się zaczęło?

Pierwszy model Air Max 97 trafił na sklepowe półki pod koniec 1997 roku. Z racji tego, iż niespełna kilka miesięcy później do sprzedaży oddano także model sygnowany liczbą 98 - opisywane Air Maxy zostały wypuszczone w niewielkiej ilości kolorystyk. Producent postanowił skupić się głównie na oryginalnym wydaniu - Silver. Za projekt tego obuwia Nike odpowiada Christian Tresser, który pracował początkowo w firmie Reebok, lecz w 1996 roku postanowił przejść do konkurencji. Inspirację podczas tworzenia cholewki czerpał on z wody, a dokładnie kropli która uderza o taflę, a samo wydanie Silver nawiązuje do popularnych w latach 90’ rowerów górskich.

Nowatorskie rozwiązania technologiczne

To co wyróżniało Air Max 97 to poduszka gazowa, która po raz pierwszy została umieszczona na pełnej długości podeszwy. Rozwiązanie to pozwoliło uzyskać buty sportowe, w których system amortyzacyjny był widoczny z każdej strony. Dodatkowo, w obuwiu tym zastosowano też nowatorski system wiązania, który posiadał niewidoczne oczka na sznurówki, znajdujące się w środku. Niezwykle ciekawe w tym modelu są także odblaskowe elementy, które znajdują się dookoła cholewki. Górna część butów składała się z siateczki, która doskonale radziła sobie z wentylacją. Fakt ten sprawia, że Nike Air Max 97 są produktem znakomicie sprawdzającym się podczas letnich dni.

Buty promowane przez wybitnych sportowców

Model Air Max 97 swoją popularność po premierze zawdzięczał unikalnej stylistyce, lecz także działaniom marketingowym jakie podjęła firma Nike. Buty te były bowiem promowane przez wielu znanych sportowców. Spośród nich wymienić można między innymi zawodowych sprinterów - Michael’a Johnson’a oraz Carl’a Lewis’a. Obuwie było także reklamowane także w wielu magazynach. Odblaskowe elementy, którymi zostało ono wzbogacone sprawiło, że młodzież na całym świecie chętnie je kupowała by móc się wyróżnić z tłumu. Warto dodać, że opisywane buty Nike doczekały się także kilku ciekawych reedycji oraz stały się przedmiotem kolaboracji pomiędzy oregońskim koncernem a brytyjskim raperem - Skeptą. 

buty nike air max 97

Jak widzisz, Air Max 97 to obuwie od firmy Nike poza ciekawym designem, który zdecydowanie wyprzedził swoje czasy może pochwalić się równie interesującą historią. Mamy nadzieję, że powyższy tekst dostarczył Wam choć kilku nieznanych dotąd faktów.

Polecamy sprawdzić też nasz poprzedni artykuł: Jak wybrać buty sportowe na lato?Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel