Historia modelu Nike Air Max 90

2019-07-04
Historia modelu Nike Air Max 90

Nike Air Max 90 to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych modeli wchodzących w skład serii Air Max. Pewnie niewielu z Was wie o tym, że buty te przez długi okres czasu znane były pod nazwą Air Max III. W dzisiejszym artykule pragniemy zapoznać Was z historią tego niezwykle pożądanego obuwia.

Kolejny model, który został opracowany przez Tinkera Hatfield’a

Nike Air Max 90 podobnie jak Air Max 1 zostały stworzone przez Tinkera Hatfield’a - utalentowanego projektanta, który wniósł bardzo dużo do firmy Nike. Projektując “dziewięćdziesiątki” postanowił on nadać im nieco agresywniejszy styl, niż w poprzednich dwóch modelach, które wyposażone były w słynne “okienko”. Pierwsze Air Max’y 90 wyszły w 1990 roku oraz charakteryzowały się materiałem, który stanowił połączenie syntetycznego zamszu i skóry. Jego dopełnieniem była przewiewna siatka, która zapewniała odpowiednią wentylację wewnątrz buta. Oryginalne, a zarazem jedne z najpopularniejszych kolorystyk w jakich wyszły Nike Air Max 90 noszą nazwy “Hyvent Orange / Radiant Red” oraz “Laser Blue”.

Air Max 90 i modele retro

Tak jak już wspominaliśmy “dziewięćdziesiątki” po raz pierwszy ujrzały światło dzienne w 1990 roku. Przez kolejne 10 lat obuwie to odeszło trochę w cień, aż do momentu w którym Nike postanowiło wydać ich reedycję. W 2000 roku na sklepowe półki trafiły AM90, które swoim wyglądem bezpośrednio nawiązywały do pierwszej odsłony. Ta wersja kolorystyczna została nazwana przez Nike “Mx Orange” oraz co ciekawe, trafiła jedynie na rynek australijski. Europejczycy oraz mieszkańcy Azji na reedycję musieli czekać nieco dłużej. Dopiero w 2003 roku Nike wypuścił Air Max 90 Infrared, które po dziś dzień są jedną z najchętniej nabywanych kolorystyk tego obuwia. 2005 rok to czas, w którym na rynek amerykański, wraz z zestawem History Of Air trafiła kolejna edycja “dziewięćdziesiątek”, tym razem z nieco mniejszym okienkiem odsłaniającym poduszkę gazową. Warto dodać, że AM90 to model, który jest chętnie przerabiany przez projektantów oregońskiego koncernu. Dużą popularnością cieszą się także modele stworzone w oparciu o jeans, czy zamsz.

nike air max 90

Air Max 90 to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych oraz najbardziej rozpoznawalnych modeli, jaki został wypuszczony przez firmę Nike. Na przestrzeni lat doczekał się on wielu kolorystyk, a nawet był przerobiony przy okazji kolaboracji pomiędzy słynnym projektantem Virgil’em Abloh’em i jego firmą OFF WHITE, a Nike. Warto dodać, że w ofercie sklepu Yessport znajdziecie oryginalne Air Max 90 męskie oraz damskie.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, koniecznie sprawdź nasz poprzedni wpis: Ciekawostki na temat firmy Vans

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel