Historia modelu Adidas Stan Smith

2019-05-02
Historia modelu Adidas Stan Smith

Stan Smith to bez wątpienia jeden z bardziej rozpoznawalnych modeli wyprodukowanych przez firmę adidas. Pewnie jednak nie wielu z Was wie co, a raczej kto stoi za tak dużym sukcesem tego obuwia. Stan Smith to amerykański, legendarny gracz tenisa ziemnego, który po nawiązaniu współpracy z niemiecką firmą stał się także ikoną mody.

Historia tego obuwia zaczęła się w 1964 roku. To właśnie wtedy projektanci firmy adidas opracowali buty tenisowe dla francuskiego gracza - Roberta Hailleta. Nazywały się one tak jak tenisista, dla którego zostały stworzone. W latach 1971 roku Stan Smith - amerykański tenisista wygrał US Open, a w 1972 roku Wimbledon. Jak można się domyślić Smith miał wtedy na nogach obuwie adidas Haillet. Po tych zdumiewających sukcesach, firma z trzema paskami w logo zaczęła interesować się jego osobą. Przedstawiciele firmy zaproponowali Smith’owi by występował oraz promował on pierwsze w dziejach ludzkości skórzane buty sportowe. Stan Smith na spotkaniu z Horst’em Dassler’em uzgodnił warunki oraz ustalił jak będą wyglądać nowe buty, sygnowane jego nazwiskiem. W tamtym czasie Robert Haillet odszedł od sportu, więc Smith był idealnym kandydatem na jego miejsce w szeregach adidasa. Obuwie stworzone we współpracy z Stan’em Smith’em w porównaniu do tego, które zostało zaprojektowane za czasów Haillet’a było bardziej trwałe, a jego podeszwa cechowała się lepszą przyczepnością na korcie. Warto dodać, że nowe buty posiadały także usztywnienie ścięgna Achillesa.

Oficjalna zmiana nazwy na adidas Stan Smith

Od 1973 roku twarz Smith’a zdobiła model, który nadal nazywał się Haillet. W 1978 roku firma adidas postanowiła oficjalnie zmienić nazwę tego modelu na Stan Smith. Warto dodać, że obuwie to nie było kiedyś tak popularne jak jest w dzisiejszych czasach. Jego popularność zaczęła rosnąć dopiero w 2014 roku, kiedy to adidas uruchomił kampanię, w której na językach Stan Smith’ów pojawiały się twarze różnych celebrytów. Kampania ta zaowocowała doskonałymi efektami. Wiele znanych osób pokazywała się światu właśnie w tym wydaniu. Słynny piosenkarz Pharell Williams także dołożył swoje trzy grosze do tego buta. W 2018 we współpracy z firmą adidas stworzył on kolekcję inspirowaną hinduskim festiwalem Holi. Bazowym modelem tej kolaboracji były właśnie Stan Smith’y. Jak można się domyślić, obuwie to osiągnęło niemały sukces sprzedażowy oraz stało się równie popularne jak adidas superstar.

Jak widzicie, Stan Smith’y to nie tylko klasyczne buty sportowe - to model, który ma za sobą niesamowitą historię, zbudowaną na wielu sukcesach tenisowych. Jego wzmożona popularność w ostatnich latach potwierdza, że niektóre trendy nigdy nie wychodzą z mody. Warto dodać, że w ofercie naszego sklepu znajdziecie buty Adidas Stan Smith w wielu ciekawych odsłonach.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym poprzednim wpisem: Historia marki Caterpillar

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel