Historia marki Levi's

2020-10-26
Historia marki Levi's

Levi Strauss & Co. to amerykańska marka, która zasłynęła głównie z wytwarzania wysokiej jakości produktów odzieżowych wykonanych z dżinsu. W późniejszym czasie jej oferta znacząco się rozwinęła i obecnie znaleźć w niej można także koszulki, kurtki, torby oraz wiele innych dodatków do ubioru. W dzisiejszym artykule pragniemy zapoznać Was z niezwykle ciekawą historią powstania firmy Levi’s.

Levi’s - jak to wszystko się zaczęło?

Za powstanie odzieżowej marki Levi’s odpowiada niemiecko-żydowski imigrant Levi Strauss, który przybył do Stanów Zjednoczonych, a dokładniej San Francisco w 1853 roku. Od samego początku chciał on otworzyć kolejną filię pasmanterii, którą w Nowym Jorku zapoczątkowali jego bracia. Dzięki sumiennej pracy oraz głowie do interesów Levi w ciągu 20 lat przekształcił niewielki sklep w znakomicie prosperującą firmę. Do jego pasmanterii przychodził często krawiec Jacob Davis, z którym w późniejszym czasie wszedł w spółkę. Jednym z pierwszych projektów tej dwójki były solidne spodnie, które posiadały w najbardziej newralgicznych miejscach metalowe nity chroniące przed rozdzieraniem. W 1873 roku Panowie Ci otrzymali patent na ten produkt od amerykańskiego urzędu patentowego. To właśnie ta data uznawana jest za oficjalny czas powstania dżinsów w formie, jakiej kojarzymy je po dziś dzień. Do produkcji spodni Levi Strauss & Co. wykorzystywano wysokiej jakości materiał, który pochodził od Amoskeag Mill - firmy znanej z wytwarzania niezwykle solidnych tkanin. Levi’sy były produktem bardzo trwałym, co sprawiło że coraz chętniej zaczęli kupować je ludzie pracujący w trudnych warunkach. Dowodem tej jakości może być fakt, że pierwsze robocze dżinsy tej marki ochrzczono nazwą “Waist overalls”. 

Narodziny kultowych spodni i innowacyjnych rozwiązań

W 1905 roku światło dzienne ujrzały spodnie Levis 501, które do dziś są uznawane za model kultowy. Ponad dwadzieścia lat później w produktach amerykańskiej marki zaczęto stosować zamki błyskawiczne zamiast guzików - rozwiązanie to stało się bardzo popularne, za sprawą niesamowitej wygody jaką gwarantowało użytkownikom. Ciekawostką jest, że stworzone w 1934 roku dżinsy “lady Levi’s”, które jak sama nazwa wskazuje zostały opracowane z myślą o kobietach - były reklamowane przez magazyn Vogue. Sytuacja ta przełożyła się na znaczne rozpopularyzowanie tego modelu. W latach 40’ produkty Levi’s dotarły także do Europy. Dziesięć lat później, za sprawą promocji w różnych filmach marka odnotowała zwiększoną sprzedaż, a w jej odzieży zaczęły pojawiać się coraz to większe gwiazdy. Do grona wielbicieli trwałych Levi’sów zaliczyć można było między innymi Marylin Monroe oraz Elvis’a Presleya. Firma ta zapisała się także na łamach historii popkultury, kiedy to w 1971 roku Andy Warhol zaprojektował okładkę zespołu The Rolling Stones do płyty “Sticky Fingers”, na której znalazły się spodnie jeansowe z rzucającym się w oczy rozporkiem zapiętym na zamek błyskawiczny.

spodnie levix

Produkty opisywanej wyżej marki pomimo upływu lat, w dalszym ciągu są synonimem wysokiej jakości oraz stylowego designu. Firmowe sklepy Levi’s znaleźć można na całym świecie, a w nich dostępne są zarówno produkty pochodzące z nowych kolekcji, jak i legendarne klasyki które wymieniliśmy na łamach tego wpisu.

Mamy nadzieję, że powyższy wpis był dla Ciebie interesujący i dowiedziałeś się z niego przynajmniej o kilku, nieznanych dotąd faktach na temat historii marki Levi’s.

Polecamy Ci sprawdzić także nasz poprzedni wpis: Jak dbać o białe buty, by utrzymać je w czystości?Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel