Historia marki Dr. Martens

2019-05-15
Historia marki Dr. Martens

W dzisiejszym wpisie pragniemy zapoznać Was z historią marki Dr Martens. Firma ta, znana również pod nazwami Doc Martens, Martens, a także Docs głównie zajmuje się produkcją oraz sprzedażą obuwia. W jej ofercie znajdziemy również odzież, torby, a także różnego rodzaju środki do pielęgnacji butów. Podeszwy stosowane w ich butach są odporne na tłuszcz, olej, benzynę, kwas i wiele innych substancji. Obuwie Dr Martens znane jest z oryginalnego designu, który doceniły tysiące osób na całym świecie.

Marka Dr. Martens swój początek zawdzięcza kontuzji wojskowego lekarza - Klaus’a Maertens’a, który pracował dla hitlerowskich Niemiec. W 1945 uległ on wypadkowi na stoku w Alpach Bawarskich. Mając pod ręką jedynie ciężkie, wojskowe obuwie, które nie nadawały się do chodzenia ze skręconą kostką - postanowił je zmodyfikować. Maertens dodał do butów wyściółkę, która odpowiadała za amortyzację stopy podczas chodzenia.

Obuwie, do którego produkcji wykorzystywano wraki samolotów

Po skończeniu wojny, w 1947 roku Maertens zaczął tworzyć buty, przypominające te, które stworzył dla swoich potrzeb. Pomimo szczerych chęci, jego produkty nie cieszyły się popularnością. Sytuacja ta odmieniła się w 1949 roku, kiedy Klaus porozumiał się ze swoim dawnym kolegą ze studiów - dr. Herbert’em Funcka. Panowie postanowili zawiązać współpracę i w ten sposób uruchomili masową produkcję butów w fabryce umiejscowionej w Seeshaupt, w Niemczech. Półprodukty wykorzystywane przez nich do produkcji pneumatycznych podeszw pochodziły z wraków samolotowych. Warto wspomnieć, że początkowo większa część produkcji trafiała do kobiet w wieku 40 lat. Gospodynie domowe doceniały obuwie Dr Martens za wygodne podeszwy.

W 1959 roku firma została sprzedana angielskiemu przedsiębiorcy Bill’owi Griggs’owi, który przeniósł fabryki do Anglii. Postanowił on także wprowadzić kilka zmian, które miały ocieplić dotychczasowy wizerunek firmy. Modyfikacją zostały poddane także produkty. Od tej pory charakterystyczna podpiętka była znana pod nazwą AirWar, a obwód podeszwy został wzbogacony o wyróżniający się, żółty szew.

1 kwietnia 1960 roku to data, w której do sprzedaży trafiło pierwsze, brytyjskie wydanie Martensów. Przyjęło ono nazwę 1460 oraz charakteryzowało się ośmioma dziurkami na sznurówki. Na początku był on bardzo popularny szczególnie w kręgach robotników. W późniejszym czasie ich unikalny charakter docenili, także inni. Model ten produkowany jest po dzień dzisiejszy.