Historia Nike Air Tailwind

2019-07-23
Historia Nike Air Tailwind

Pewnie niewielu z Was zdaje sobie sprawę z tego, że Nike Air Tailwind były pierwszym obuwiem wyposażonym w nowatorski system Air. Buty te trafiły na sklepowe półki w 1978 roku oraz szybko stało się hitem sprzedażowym. W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić Wam niezwykle ciekawą historię tego modelu.

Nike Air Tailwind - jak to wszystko się zaczęło?

Osobą, która w głównej mierze jest odpowiedzialna za obuwie sportowe Nike Air Tailwind to inżynier areonautyki - Frank Rudy. To właśnie on przedstawił firmie Nike swój pomysł na system z poduszką wypełnioną powietrzem. Jak się pewnie doskonale domyślacie, pierwszym modelem który został wyposażony w system Nike Air był właśnie Nike Air Tailwind. To obuwie sportowe swoją premierę miało przed słynnym maratonem biegowym w Honolulu, lecz bardzo szybko zostało wyprzedane. Szeroka, międzynarodowa dystrybucja tego modelu rozpoczęła się w 1979 roku. Biegacze na całym świecie byli bardzo ciekawi nowej technologii, przez co Tailwind’y stały się mocno pożądanym towarem. W tym miejscu warto wspomnieć kilka słów na temat konstrukcji tego buta. Otóż poduszka wypełniona powietrzem została usytuowana w jego podeszwie oraz odpowiadała ona za neutralizowanie siły i wstrząsów powstających podczas biegania. Warto dodać, że na tle konkurencyjnych produktów, Nike Air Tailwind znacząco się wyróżniały. Różnic można było dopatrywać się m.in. w kształcie buta oraz wygodzie jaką się charakteryzował.

buty sportowe nike - tailwind

Kolejne wersje dopiero po kilkunastu latach

Fani Nike Air Tailwind musieli trochę poczekać na kolejną edycję tego modelu, gdyż wyszedł on dopiero po 14 latach od premiery pierwowzoru. Tailwind 92 - bo tak właśnie nazwano ten pierwszy model retro, cechował się całkowicie zmienionym kształtem. Kolejną ważną różnicą jaką zaobserwować mogli fani, było odkrycie poduszki powietrznej (podobnie mają Air Maxy). Tailwind 92 miał kontynuować to co rozpoczął jego “starszy brat”, czyli dostarczać biegaczom doskonałą amortyzację podczas uprawiania aktywności. Trzecie wydanie zostało wprowadzone do sprzedaży w 1996 roku. W tym obuwiu, system amortyzacyjny został umieszczony także pod palcami, a jego wygląd ponownie odbiegał nieco od poprzednich wersji. Prawdziwą furorę zrobił model Air Tailwind IV, który posiadał podeszwę wykonaną ze specjalistycznej gumy BRS 1000, zapewniającą niezwykłą przyczepność. Kolejne edycje tego innowacyjnego produktu zostały wprowadzone do sprzedaży dopiero w 2009 roku. Właśnie wtedy na sklepowych półkach pojawił się Tailwind+, który według Nike miał być obuwiem dla biegaczy ćwiczących w różnych warunkach. Na przestrzeni kolejnych lat powstały modele Air Tailwind od +2, aż do +8.

Nie skłamiemy, jeśli powiemy że Nike Air Tailwind w obecnych czasach to buty sportowe, które zostały porzucone w kąt. Niewątpliwie ustąpiły one miejsca swoim młodszym przyjaciołom, takim jak np. Vapormax. Nie można jednak zapominać o tym, że jest on butem który pod koniec lat 70’ zrewolucjonizował rynek obuwia sportowego. Z tego chociażby względu należy mu się szacunek oraz wpis dotyczący jego historii na łamach naszej strony.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł się Wam spodobał oraz dowiedzieliście się z niego choć kilku nieznanych dotąd faktów. Warto dodać, że opisywany model w różnych wariantach kolorystycznych oraz inne ciekawe buty Nike znajdziecie w ofercie naszego sklepu.

Zachęcamy Was także do zapoznania się z naszym poprzednim wpisem: Historia marki Asics

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel