Gore-Tex - sprawdź co warto wiedzieć o tej technologii

2020-01-07
Gore-Tex - sprawdź co warto wiedzieć o tej technologii

Chyba każdy zgodzi się z tym, że Gore-Tex to jedna z najpopularniejszych membran jakie kiedykolwiek powstały. Jeśli nie wiesz co kryje się za tą nazwą to koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem. Przedstawiamy w nim krótką historię marki, a także różne rodzaje tej niezwykle skutecznej membrany. Miłego czytania!

Gore-Tex - jak to wszystko się zaczęło?

Historia marki Gore-Tex zaczęła się w 1958 roku. To właśnie wtedy Willbert oraz Genevieve Gore wpadli na pomysł założenia własnej firmy, której nazwa nawiązywała do ich nazwiska. 10 lat później, ich potomek Bob stworzył ePTFE - innowacyjny materiał, który jest odporny na wodę oraz działanie innych warunków atmosferycznych. W 1976 roku powstały pierwsze kurtki Gore, które stały się niemałym sukcesem dla marki. Na przestrzeni kolejnych lat, firma sukcesywnie ulepszała swoje wyroby, a także wprowadzała na rynek nowe. Ciekawostką jest fakt, że w 1981 roku odbył się lot wahadłowca na księżyc, a astronauci biorący udział w misji mieli uszyte skafandry z materiału Gore-Tex. W dzisiejszych czasach na sklepowych półkach spotkać można ubrania, buty sportowe, czapki, spodnie i wiele innych produktów wykonanych z tej nowatorskiej tkaniny.

Czym wyróżnia się membrana Gore-Tex?

Gore-Tex jest membraną, na którą składa się cienki materiał, który stanowi doskonałą ochronę przed wodą. Warto pamiętać również o tym, ze Gore-Tex gwarantuje wysoki poziom przewiewności, a także wiatroszczelności. Kupując odzież lub inne akcesoria, które wyposażone w tą technologię możesz mieć pewność, że zapewnią Ci wysoki poziom komfortu, nawet podczas złych warunków atmosferycznych. Gore-Tex posiada pory, które są znacznie mniejsze od kropli wody, aczkolwiek większe od cząsteczek pary wodnej. Dzięki takiej budowie materiał ten pozwala oddychać, uniemożliwiając przemakanie. Warto dodać, że membrana jest tylko częścią laminatu, który stanowi warstwę ochronną. Spotkać się można z trzema typami laminatu:

  • Dwuwarstwowy - membrana złączona z warstwą wewnętrzną, której podszewka występuje pod postacią specjalnej siateczki
  • Dwuipółwarstwowy - membrana połączona z materiałem zewnętrznym, w której brak jest siateczki, aczkolwiek we wnętrzu występuje cienka warstwa ochronna.
  • Trzywarstwowy - połączenie membrany, podszewki oraz materiału zewnętrznego, które razem stanowią bardzo trwały produkt o doskonałych parametrach.

Tak jak wspominaliśmy już na łamach tego artykułu, materiał Gore-Tex jest wykorzystywany podczas tworzenia odzieży, obuwia, licznych akcesoriów turystycznych i wielu innych produktów. Warto dodać, że w ofercie sklepu Yessport znajdziesz ciekawe buty trekkingowe, w których zastosowano opisywaną przez nas technologię. 

buty trekkingowe gore-tex

Sprawdź także nasz poprzedni artykuł: Historia marki Sorel
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel