GEL - system amortyzujący od marki Asics

2019-07-26
GEL - system amortyzujący od marki Asics

W czasach, gdy większość firm zajmujących się produkcją obuwia sportowego używała do zwiększenia amortyzacji pianek, firma Asics postanowiła iść o krok dalej. W swoich produktach zaczęli oni stosować żel na bazie silikonu, który okazał się niezwykle skuteczny w tłumieniu wstrząsów oraz zapewnianiu wysokiego poziomu amortyzacji podczas biegania. W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić Wam, jak wygląda historia jednego z najlepszych systemów amortyzacyjnych, a mowa tu oczywiście o technologii GEL.

Początki systemu amortyzującego GEL

Firma Asics szukając alternatywnego materiału dla pianek natrafiła na japońską firmę Taica oraz ich żel, który wytwarzany był z silikonu. Wcześniej tworzywo to było sukcesywnie wykorzystywane do m.in. produkcji długopisów. Prace nad obuwiem, które miało używać Alpha Gel - bo taką nazwą opatrzony był ten surowiec rozpoczęły się w 1984. Trwały one jednak dwa lata zanim po raz pierwszy użyto żelu jako środka amortyzującego. Problematyczny okazał się proces wtłoczenia go w podeszwę. Gdy w końcu się udało, firma Asics podpisała umowę z firmą Taica oraz zaprezentowała światu swój nowy pomysł - Alpha GEL System. Jego istotą były poliuretanowe kapsułki zawierające silikon. Warto dodać, że kształt kapsułek różni się w zależności od rodzaju buta. Wyróżnić można systemy Rearfoot Gel, w którym wspomniane kapsułki znajdują się w tylnej części podeszwy oraz Forefoot Gel, gdzie jak można się domyślić są one umieszczane z przodu. Rearfoot Gel odpowiada za neutralizowanie wstrząsów powstających na pięcie, z kolei Forefoot Gel ma za zadanie amortyzować przednią część stopy. Ciekawostką jest, że firma Asics opracowała także hybrydowy system Rearfoot and Forefoot GEL Cushioning Systems, który ma na celu pochłanianie energii zarówno podczas odbicia, jak i w momencie uderzenia o podłoże.
buty asics

Ewolucja Asics Gel na przestrzeni lat

Z racji, że systemy oparte na bazie silikonowych kapsułek sprawdzały się, a ludzie chętnie nabywali buty Asics wyposażone w nie, firma przez długi okres nic w nich nie zmieniała. Z czasem postanowiono jednak zastosować nowe materiały, zmienić formę oraz miejsca rozmieszczenia technologii. Pierwszym modelem, w którym w przedniej części podeszwy użyto kapsułek w kształcie spirali był Gel-Kayano. To obuwie Asics trafiło do sprzedaży w 2003 roku oraz do dnia dzisiejszego cieszy się sporą popularnością. W 2005 roku na sklepowe półki trafił model Gel-Quantum 360, który był dedykowany dla biegaczy. Rok później firma Asics zaprezentowała swój nowy system FuzeGel, który został użyty w modelu fuxeX. W butach tych za doskonałą amortyzację odpowiada materiał stanowiący połączenie GEL oraz pianki Solyte. Pod koniec 2015 roku premierę miał z kolei model Metarun, w którym znaleźć można technologię X-GEL. Rozwiązanie to odróżnia się od swoich poprzedników ze względu na nowy kształt oraz precyzyjne umiejscowienie w podeszwie, które zapewniają użytkownikom doskonałe wrażenia i wysoki komfort podczas treningów biegowych.

Jak widać, firma Asics nie odstaje z tyłu w technologicznej walce na obuwniczym polu bitwy.

Asics GEL przez wiele osób uznawany jest za najlepszy system jaki kiedykolwiek powstał na rynku obuwia sportowego. Warto dodać, że w ofercie sklepu Yessport znajdziecie stylowe buty Asics wyposażone w tą nowatorską technologię.

Jeśli powyższy artykuł Was zaciekawił, to koniecznie sprawdźcie nasz poprzedni wpis: Systemy oraz technologie, którymi charakteryzują się sportowe buty Puma

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel