Czy warto stosować prawidła do butów?

2019-08-21
Czy warto stosować prawidła do butów?

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje obuwie przez długi okres czasu zachowywało swoje pierwotne właściwości i wygląd to musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Warto pomyśleć również o zakupie akcesoriów do czyszczenia oraz prawideł, dzięki którym Twoje buty sportowe nie ulegną deformacji. W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić Wam czym są prawidła oraz jakie zalety niesie za sobą ich stosowanie.

Czym są prawidła do butów?

Prawidła to nic innego jak wypełnienie, które można wsadzić w obuwie sportowe, lub każde inne. Ich zadaniem jest pomoc w utrzymaniu cholewki w oryginalnym kształcie. Nie ma wątpliwości co do tego, że podczas chodzenia stopy pocą się, a powstająca we wnętrzu buta wilgoć jest wchłaniana przez jego elementy. W ten sposób obuwie po jakimś czasie może obierać nienaturalny kształt oraz pojawić się mogą zagięcia, które wpływają na jego wygląd. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto kupić i stosować prawidła, które umieszczone w obuwiu zaraz po zdjęciu ze stóp, będą napinać materiał, dbając przez to o jego prawidłową formę. Warto dodać, że na rynku dostępne są także prawidła, które dodatkowo wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu buty sportowe szybciej stają się suche. Standardowe prawidła posiadają dwa drewniane elementy, które swoją budową przypominają czubek oraz piętę. Są one połączone ze sobą przy pomocy specjalnych rurek oraz sprężyn, które umożliwiają łatwe umieszczenie we wnętrzu obuwia.

Jakie prawidła sprawdzą się najlepiej?

Według ekspertów, najlepsze prawidła do obuwia to takie, które wykonane są z drewna cedrowego. To właśnie ten rodzaj prawideł, oprócz napinania materiału, dba także o wchłanianie wilgoci, przez co buty regenerują się szybciej. Prawidła cedrowe wyróżniają się także ładnym zapachem oraz eleganckim wyglądem. Na rynku dostępna są także alternatywne - tańsze prawidła, wytwarzane z tworzywa sztucznego. Ten typ prawideł, nie wchłania jednak wilgoci, a dba jedynie o utrzymanie cholewki w naturalnej pozycji. Podczas zakupu akcesoriów tego typu pamiętaj o wyborze odpowiedniego rozmiaru, gdyż prawidła nie powinny pozostawiać wolnej przestrzeni we wnętrzu buta.