Czy trening piłkarski w smogu jest szkodliwy?

2020-12-14
Czy trening piłkarski w smogu jest szkodliwy?

Już od jakiegoś czasu słyszy się o szkodliwym działaniu smogu na zdrowie człowieka. Najbardziej narażone na powstanie tego zjawiska są duże miasta takie, jak Warszawa czy Kraków. Jednak, czy smog jest bardzo szkodliwy dla osoby, która wykonuje trening piłkarski na zewnątrz? Czy może jednak można taki trening wykonywać podczas takich warunków? Czym w zasadzie jest smog? Jak smog wpływa na ludzi i ich zdrowie?

Czym jest smog?

Smog to połączenie mgły z dymem, która wydobywa się przeważnie z rozpalonych pieców, silników aut oraz innych miejsc, z których wydobywają się spaliny. Smog jest zjawiskiem niezwykle toksycznym i szkodliwym dla zdrowia do tego stopnia, że powstały specjalne alerty informujące o tym, jakiej jakości danego dnia jest powietrze w danym miejscu. Warto wiedzieć, że człowiek który zostanie wystawiony na działanie smogu, szczególnie długotrwałe, może mieć problemy z oddychaniem, widzeniem oraz podrażnieniem gardła. Smog jest jedną z przyczyn pojawienia się u ludzi alergii lub nawet astmy, która jest niezwykle niebezpieczną chorobą.

Jak bronić się przed smogiem?

Przede wszystkim, aby bronić się przed smogiem należy znacząco zminimalizować wychodzenie na zewnątrz – warto także nie otwierać w domu okien tak długo, jak długo utrzymuje się alert smogowy. Warto także (jeżeli się posiada) włączyć w domu specjalistyczne filtry, które będą odfiltrowywać powietrze. Podczas trwania smogu nie powinno się także wychodzić na spacery ani tym bardziej nie wykonywać innych, intensywnych ćwiczeń – także treningu piłkarskiego. 

Czy są jakieś sposoby na trenowanie podczas smogu?

Jeżeli trening piłkarski może odbyć się w zamkniętym pomieszczeniu takim, jak hala sportowa, to teoretycznie nie ma żadnych przeszkód. W praktyce ciężko od kogokolwiek oczekiwać, że w takich warunkach wyjdzie z domu, ponieważ nawet krótki spacer może okazać się bardzo zgubny w skutkach. Teoretycznie istnieją specjalne maski antysmogowe, które można założyć na twarz, ale prawda jest taka, że każdy smog jest inny – jeden będzie zawierał bardziej drobne elementy, inny z kolei będzie zawierał większe cząsteczki. Każdy z tych rodzajów smogu jest niebezpieczny dla zdrowia. 

Czy uprawiać sporty podczas smogu?

Gdy smog jest bardzo rozległy, a jakość powietrza jest określana jako zła lub bardzo zła – w takich przypadkach zdecydowanie lepiej sobie odpuścić treningi nie tylko piłkarskie, które odbywają się na powietrzu. Takie rozwiązanie będzie najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla osoby, która miałaby dany trening wykonać. W końcu sport ma przynosić zdrowie, a nie je zabierać. Zdecydowanie lepiej jest przesunąć wszelkiego rodzaju treningi wykonywane na dworze na czas, w którym jakość powietrza będzie znajdować się na lepszym poziomie. 

sport w smogu

Nie warto ryzykować swojego zdrowia dla przeprowadzenia jednego bądź kilku treningów, ponieważ może się okazać, że zdrowie podupadnie przez to tak mocno, że dalsze uprawianie sportu będzie niemożliwe bądź mocno utrudnione. 

Przeczytaj nasze inne wpisy z kategorii Porady

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel