Czy można prać buty w pralce?

2020-02-11
Czy można prać buty w pralce?

Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się nad tym, czy buty można prać w pralce. Na metkach zdecydowanej większości obuwia, znaleźć można informację od producentów, którzy kategorycznie odradzają takiego czyszczenia. Niewątpliwie jednak higiena butów, zwłaszcza sportowych jest bardzo ważna, a niektóre z nich całkiem dobrze znoszą tego rodzaju pielęgnację. Sprawdź co warto wiedzieć na temat prania obuwia w pralce.

Podstawa to dobre przygotowanie butów

Jeśli przymierzasz się do prania obuwia w pralce, to pierwszy etap czyszczenia warto przeprowadzić przy pomocy szczoteczki, mokrej szmatki oraz roztworu wody z mydłem. Pamiętaj jednak o tym, by nie myć przy użyciu wody butów wykonanych ze skóry. Nadmierny kontakt z wodą może sprawić, że staną się one bardziej podatne na przemakanie, a także mogą stracić swoją pierwotną barwę. Jeśli chodzi o gumowe podeszwy, to śmiało możesz je czyścić sporządzoną mieszaniną i szczotką. W przypadku gdy znajdują się na nich ciężkie do usunięcia zabrudzenia z błota, dobrym pomysłem będzie krótkie odmoczenie ich w wodzie. Przed wsadzeniem butów do pralki, wyciągnij z nich sznurówki i wkładki, tak by mogły się one dokładnie wyczyścić

Pranie obuwia sportowego w pralce

Pamiętaj o tym, że buty sportowe prane w pralce mogą odkształcać się pod wpływem detergentów, dlatego rozważnie wybieraj środki piorące, zwracając uwagę na zalecenia producentów. Buty wykonane z delikatnej siateczki mogą się przetrzeć podczas wirowania w pralce, dlatego warto jest wyposażyć się w specjalne worki do prania obuwia, które będą chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrą alternatywą dla tego typu produktów będzie materiałowy worek lub bawełniana chusta. Musisz być świadomy także tego, że klejone obuwie sportowe jest o wiele bardziej narażone na zniszczenie, gdyż pod wpływem wysokich temperatur oraz środków piorących klej może ulec osłabieniu. Podczas prania butów w pralce warto jest z tego względu wybierać programy, w których temperatura nie będzie większa niż 40 stopni Celsjusza. Unikaj także stosowania funkcji wirowania, gdyż może ona przyczynić się do nieodwracalnych zmian w strukturze obuwia, a tego typu uszkodzenia nie są naprawiane w ramach gwarancji.

Suszenie butów czyszczonych w pralce

Kiedy Twoje buty, wkładki i sznurówki już się wypiorą, musisz zostawić je do suszenia - najlepiej na zewnątrz. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz umieścić w środku gazety, które pochłoną część wilgoci oraz dodatkowo naprężą materiał. Pamiętaj o tym, by obuwia nie suszyć na kaloryferze, ani przy użyciu suszarki, gdyż może się to skończyć odkształceniami.

buty sportowe - suszenie

Warto dodać, że w ofercie sklepu Yessport znajdziesz niezwykle skuteczne środki do czyszczenia oraz pielęgnacji butów. Zastosowanie ich pomoże Ci utrzymać buty w czystości i doskonałej kondycji na dłużej. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Ci choć kilku nieznanych dotąd wskazówek oraz wiesz już w jakiej temperaturze prać buty.

Polecamy sprawdzić także nasz wpis "Jak pielęgnować obuwie".

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel