Ciekawostki o Air Max 98

2019-04-08
Ciekawostki o Air Max 98

Air Max 98 to obuwie produkowane przez firmę Nike, które możemy oglądać na sklepowych półkach już od ponad 20 lat. Model ten uznawany jest za jeden z najbardziej oryginalnych produktów sygnowanych przez brand z łyżwą w logo. Jego historia zaczęła się w 1998 roku – właśnie wtedy utalentowany projektant Sergio Lozano stworzył pierwszą parę z liczbą 98. Do dziś Nike wypuścił wiele wydań tego modelu, które różnią się kolorami, a także materiałami, z których zostały wykonane.

Projektując model 98, Sergio Lozano za obiekt inspiracji obrał buty Air Max 95, które swoją premierę miały trzy lata wcześniej i były także stworzone przez niego. Dodatkowo Lozano wspomógł się kilkoma elementami z Air Max 97, które zostały opracowane przez Christiana Tressera rok wcześniej. Pod względem technologicznym buty Lozano nie różniły się znacząco od wyżej wspomnianych, postanowił on bowiem zastosować w swoim projekcie rozwiązania sprawdzone oraz docenione przez tysiące osób na całym świecie. Głównym elementem zaczerpniętym z modelu 97 była podeszwa, której oryginalna konstrukcja cieszyła się pozytywnymi opiniami użytkowników. Zastosowany w niej system amortyzacyjny był mocno konkurencyjny dla rozwiązań, które oferowali w tym czasie inni producenci obuwia sportowego. Poduszka gazowa w Air Max 98 umiejscowiona jest na całej długości podeszwy i jest dodatkowo chroniona przez gumę BRS 1000 Nike Regrind charakteryzującej się wyjątkowo wysoką jakością. Komory, w których znajduje się powietrze, cechują się ciśnieniem o wartości 25 PSI w przedniej części podeszwy oraz 5 PSI w tylnym obszarze.
Kultowy modele firmy Nike Air Max 98

Air Max 98: design, obok którego nie da się przejść obojętnie

Lozano, tworząc projekt sygnowany liczbą 98, zdecydował się nawiązać do poprzednich modeli z serii Air Max, wykorzystując nie tylko podobne rozwiązania technologiczne, ale także oryginalny wygląd tych butów. Cholewka w tym produkcie wyróżnia się zastosowaniem popularnych linii, z których znana jest sylwetka Air Max 97. Taka sama jak w młodszym o rok wydaniu jest również pozycja języka oraz pętelek. Z uwagi na skorzystanie z istniejących już rozwiązań przy tworzeniu modelu 98, ludzie często określają go jako ulepszoną wersję obuwia wypuszczonego w 1997 roku. Warto dodać, że projektant tego buta wzorował się także na japońskim serialu z gatunku anime: “Mobile suit Gundam”, opowiadającym historię wielkich robotów. W 2000 roku 98 doczekał się specjalnego wydania, które zostało specjalnie stworzone dla znanej sieci obuwniczej JD Sports.

Air Max 98 to bez wątpienia jeden z bardziej oryginalnych pod względem designu modeli od firmy Nike. Dla wielu osób, które kolekcjonują sneakersy, jest on pozycją obowiązkową, uznawaną za klasyk wśród butów sportowych. Mimo że zaraz po premierze but ten nie był uznawany za wyjątkowy produkt, aktualnie cieszy się dużą popularnością.

Mamy nadzieję, że powyższy wpis przypadł Wam do gustu oraz poznaliście kilka nieznanych dotąd faktów na temat kultowego modelu Air Max 98.

Zachęcamy również do sprawdzenia naszego poprzedniego artykułu: Marka Puma na przestrzeni lat

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona ta korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej
Ok, rozumiem
pixel